Potápění Maledivy - Severní a jižní Male Atol

ŽRALOCI, MANTY, NÁROČNOST - STŘEDNÍ

POTÁPĚNÍ MALEDIVY 

 

Zúčastněte se s námi nezapomenutelné plavby v jednom z nejexotičtějších potápěčských rájů, oplývajícím rozmanitostí života nad mořskou hladinou i pod ní… Během této cesty budeme kotvit u neobydlených romantických ostrůvků s bílými plážemi a potápět se u korálových atolů s bohatým podvodním světem… Kromě želv, rejnoků, mant, různých druhů žraloků (šedí, útesoví, velrybí,..) se můžete kochat stovkami dalších druhů ryb a korálů všech možných tvarů a barev….

1 650 Usd + letenka

POTÁPĚNÍ MALEDIVY

- klasická týdenní trasa safari -

Severní a jižní Male Atol, Ari Atol, Vaavu Atol

Video z potápění na Maledivách od našeho kamaráda Petra Kohouta můžete shlédnout zde:

Video Maledivy 2010

Video Maledivy 2021

Zúčastněte se s námi nezapomenutelné plavby v jednom z nejexotičtějších potápěčských rájů, oplývajícím rozmanitostí života nad mořskou hladinou i pod ní… Během této cesty budeme kotvit u neobydlených romantických ostrůvků s bílými plážemi a potápět se u korálových atolů s bohatým podvodním světem… Kromě želv, rejnoků, mant, různých druhů žraloků (šedí, útesoví, velrybí,..) se můžete kochat stovkami dalších druhů ryb a korálů všech možných tvarů a barev….

Tato akce je jednou z našich nejúspěšnějších na pozorování velkých mořských živočichů -  prozatím 95% všech našich klientů během těchto safari spatřilo žraloky velrybí, šedé i útesové, manty i želvy..

Jede se na nové, krásné lodi Felicity (2021), její fotky naleznete zde: https://www.topdive.cz/maledivy---felicity_107

 

Program akce Potápění Maledivy - safari Severní a jižní Male Atol, Ari Atol:
1.den -  pátek: odlet z Prahy, v případě zájmu Vídně, Frankfurtu, Mnichova (nejčastěji s mezipřistáním v Dubaji)
2.den -  sobota: přílet na Maledivy - Male, 12:30 nalodění na loď, ubytování, odpoledne check dive v oblati North Male Atol
3-4.den neděle-pondělí: Lankan Beiru /Manta point/ - úžasná lokalita vzdálená jen několik kilometrů od letiště. Samotný reef je sice spíš podprůměrný ale mísní čistící stanice mant z něj dělá jednu z nejatraktivnějších lokalit na Maledivách. Při zvlášť podařených ponorech jsme zde pozorovali naráz až 10mant ze vzdálenosti i menší než 1-2m!!
Přejezd na Jižní Male Atol - cca 3 hodiny - zde se nacházejí nejlepší lokalita na pozorování žraloků šedých - především v kanálech jako je např. Miyaru Faru - právě zde se nachází čistící stanice žraloků šedých a útesových, nebo Kandooma Thila - jedna z nejkrásnějších, ale neojobtížnějších lokalit, kde je možno spatřit hejno sib skvrnitých či žraloků šedých. Přejezd na Vaavu Atol, noční ponor na ALimatha dive na Vaavu Atol- potápění se žraloky "chůvičky" - velmi klidnými, nebojácnými žraloky, společně s černocípýma žralokama a několika druhů rejnoků..
5-6.den - úterý-středa: den velrybích žraloků: tento den je věnován potápění a šnorchlování v oblasti Sun Island - lokalitě s největším výskytem velrybích žraloků v této oblasti. Většinou se nám daří dostat do kontaktu se 2-3kusy. Navečer možnost návštěvy domorodé rybářské vesnice, možnost nákupu suvenýrů

7-8.den - čtvrtek-pátek: potápění v oblasti Ari Atolu - lokality jako 5 Rock, Kanthila, Fish head - lokality plné měkkých korálů, gorgonií, nechybí karety pravé, žraloci bělocípí a spousta velkých henj ryb. V této době 1 večer večerní barbecue na ostrově s večeří. Další večer noční ponor na Maia Thila - jeden z nejlepších nočních ponorů jaké lze zažít - aktivně lovící útesoví žraloci či rejnok trnucha jemenská, spící želvy, stone fish,…. To vše v relativně malé hloubce 6-15m. v pátek 1-2 ponory, 24 hod před odletem zákaz potápění. Loď kotví venku na moři mimo marinu.  Fish tank - jedna ze zajímavých lokalit u Male, před fabrikou rybárny - na místě se vyskytuje spousta rejnoků, ryb a hlavně 4-5 druhů murén.

9.den - sobota:  ráno do 8 hod opuštění lodě, odjezd na letiště či individuální program (možno zajjistit hotelový pokoj za cca 60 Usd včetně transferu)
10.den - neděle: přílet do Evropy, návrat do ČR


!!! Tato akce je určena pro min. středně zkušené potápěče s min. 50ponory, je možno očekávat silnější proudy při driftových ponorech!!!

Potápění na Maledivách lze všeobecně dělit do několika skupin dle typů lokalit:
1) Kandu (kanál) - jsou hluboké průrvy v korálových atolech, kterými do nich a z nich během přílovu a odlivu proudí voda z Indického oceánu. Ta je zdrojem velkého množství živin ve formě přinášeného planktonu. Planktonem živící se drobní živočichové jsou pak zdrojem potravy pro větší a větší predátory. Na konci tohoto žebříčku stojí samozřejmě žraloci - především šedí a útesoví. Kromě nich tyto oblasti vyhledávají i další velcí živočichové jako např. manty, rejnoci, tuňáci, barrakudy,... Tyto lokality jsou voleny pro svoji hloubku nejčastěji jako ranní ponory.
2) Faru - kruhovitý reef zvedající se většinou z velké hloubky až hladině nebo nad hladinu oceánu tj. jedná se převážně o ostrůvky obklopené korálovým reefem.
3) Thila - podmořský útes, který vznikl uvnitř rozsáhlého atolu. Tyto korálové formace jsou většinou kruhovitého či protáhlého tvaru a končí v hloubkách 8-10m pod mořskou hladinou. Některé z nich se dají obeplavat během jediného ponoru ale jako všechny ponory na Maledivách i tyto jsou nejbohatší na život na straně odkud přicházejí z oceánu živiny.
4) Giri - ještě menší korálové útvary než Thila, jedná se spíše o homole uprostřed atolů.

Lokality v oblasti Jižního Male Atolu:
Cocoa Thila - západní strana tohoto kruhovitého reefu spadá pod hloubku 30m a je tvořena mnoha velkými převisy a jeskyněmi. Ty pokračují na obou - severní i jižní straně útesu a jsou obývané nepřeberným množstvím všech možných druhů ryb. U dalšího korálového útesu, který se nachází cca 200 m od severní části reefu se často zdržují šedí žraloci.
Guraidhoo Kandu South - lokalita proslavená pozorováním šedých žraloků, rejnoků a sib. Tato trhlina v atolu je tvořena dvěma průrvami mezi nimiž se nachází velký útes. Většina pelaktických ryb včetně žraloků je k vidění na začátku trhliny v místě kde reef padá do velkých hloubek. Uvnitř kanálu jsou stěny s častými převisy pokrytými mořskými sasankami a trsy černých korálů.

Lokality v oblasti Ari Atolu:
Kudarah Thila - tato lokalita je poměrně členitá a orientačně náročná. Je rozdělena na 4 různě velké korálové bloky, které sedí na platě zvedajícím se z hloubky 40m do 12m. Každý z těchto bloků je v hloubce 15-25m podemlet mořskými proudy a jsou v něm vyhloubeny převisy a jeskyně plné měkkých korálů, gorgonií a korálových rybek, které zde hledají útočiště. Celá oblast je dlouhá cca 100m, dá se obeplavat během jednoho ponoru a je chráněnou mořskou rezervací. Na straně odkud aktuálně přichází proud se dají očekávat žraloci šedí a útesoví.
Hukrueli Faru / Madivaru - v období severovýchodních proudění je toto druhým nejvíce frekventovaným místem kam se stahují manty aby se nechávaly čistit od korálových rybek. Podobně jako většina ostatních čistících stanic i tento reef tvoří plato v malé hloubce - cca 8m a jeho stěny se pomalu svažují až ke dnu ve 30m. Celkově reef měří asi 1km a po celé jeho délce je mnoho čistících stanic. Nejčastěji se ale manty zdržují přibližně v polovině severní strany reefu.
Maaya Thila - opět chráněná mořská rezervace nabízející jeden z nejoblíbenějších ponorů na Maledivách. Důvodem je nepřeberné množství života na tomto reefu - žraloci šedí, útesoví, želvy, kytarovci, rozedranci, ropušnice, murény, clipky, kanicové, tuňáci a barakudy jsou jen zlomkem místního obyvatelstva…

Další informace a přihlášky:

Top Dive s.r.o.

cesty za potápěním, škola potápění, obchod
Palackého 1430, Předklášteří 66602

Pavel Šenk  777 060596   pavel@topdive.cz

Petra Šenková  724 983464   petra@topdive.cz

 

1 650 USD + letenka

CENA ZAHRNUJE:

 • ubytování na lodi  s plnou penzí (nápoje nejsou v ceně)
 • transfer letiště-loď-letiště
 • 3 ponory denně, 1.den po příletu 1 ponor, poslední den před odletem 1-2 ponory, 24hod před odletem je zakázáno potápění
 • olovo a závaží

CENA NEZAHRNUJE:

 • letenka (zajišťuje CA Ing. Pavel Šenk. jakožto provizní prodejce dané letecké společnosti. Za poskytované služby ručí daná letecká společnost)
 • transfer na letiště a zpět v ČR
 • pronájem potápěčské výstroje
 • nealkoholické i alkoholické nápoje na lodi (zdarma voda, instantí káva a čaj, zbytek dle barového ceníku)
 • bakšiš posádce min. 100 USD
 • přednostní rezervace horních kajut 1000 Kč / kajuta při týdenní akci, rezervace kajut na střední palubě (skoro 20 m2, velké okno s výhledem na moře) - 2 000,- / kauta při týdenní akci
 • místní poplatky a daně 8 USD / os / den

 

Check in:  od 13:00

CHek out: po 08:00

icona
maledivy - informace.pdf
Velikost: 0,4 MiB

 

Cestování na Maledivy:  https://www.mzv.cz/newdelhi/cz/ko/info/koronavirus/maledivy.html

Od 1. ledna 2022 budou všichni cestující odlétající ze země platit tzv. odletovou daň.  Daň platí pro místní obyvatele i zahraniční návštěvníky a pro všechna letiště v zemi. Poplatek za letištní služby, který je aktuálně platný, bude ukončen 31. prosince 2021.  Pro odlet v ekonomické třídě je stanovena taxa  30 USD, v business třídě  60 USD a v první třídě 90 USD. Pro odlety soukromými letadly platí taxa 120 USD.

Volně cestovat mezi ostrovy mohou plně naočkované osoby bez nutnosti karantény. Od aplikace druhé očkovací látky musí uplynout nejméně 14 dní. Úřady zveřejnily seznam ostrovů, na které budou moci plně očkované osoby cestovat, aniž by musely předkládat testy PCR. Neočkovaným osobám byl zakázán vstup do školních prostor, poskytování služeb v kavárnách, restauracích a salonech a cestování veřejnou dopravou. Nemohou se ani ubytovávat v penzionech. Samotná implementace těchto opatření je však zpožděna, protože vláda teprve  pracuje adekvátní aplikaci, jejímž prostřednictvím lze neočkované osoby sledovat a monitorovat.

Všechny osoby pozitivní na test na covid-19 a osoby v kontaktu s pozitivním případem musí absolvovat 14denní izolaci. Po 14 dnech jsou izolované osoby testovány znovu, dřívější testování Maledivy neumožňují. Pobyt na Maledivách může být cestovateli prodloužen nejen o 14 dní, ale i o delší dobu v případě, že při opakovaném testu bude osoba nadále vykazovat pozitivní výsledek PCR testu. 

Povinné je nošení roušek na veřejnosti na všech obydlených ostrovech. Na ostrovech, kde jsou jen hotelové resorty, jsou roušky vyžadovány zpravidla jen při kontaktu s jinými lidmi, na plážích vyžadovány nejsou.

Doporučuje se sledovat web maledivského ministerstva cestovního ruchu http://www.tourism.gov.mv/covid19.

Mnohé české pojišťovny odmítají proplatit dodatečné náklady s tím, že Maledivy patří mezi země, kam se cestování nedoporučuje.  Lepší variantou tak je sjednat si přes webovou stránku

https://myallied.mv/type/inbound-allied/new  pojištění u maledivské pojišťovny MyalliedUSD, které doporučuje i oficiální státní agentura Malediv pro podporu cestovního ruchu https://visitmaldives.com.

TermínCenaPočet míst
26.11-03.12. 20221 650 Usd + letenka2 místPoptat
2