Rodinné safari Egypt

26.4.2021

Ačkoli se naše firma Top Dive s.r.o zabývá organizováním potápěčských akcí už hezkou řádku let, nápad zorganizovat letní rodinné safari v Egyptě nejen pro potápěče, ale i jejich rodiny, jsem měl v hlavě už dávno. Až v srpnu 2009 jsme s partou našich známých tuhle akci dali konečně dohromady.

rodinné safari Egypt

Ohledně rodinného safari v egyptě hned vyvstalo několik základních otázek:

  • nebude v létě v Egyptě moc teplo?
  • nebudou se děti celý týden na moři nudit?
  • jaký doplňkový program pro ně vymyslíme?
  • jak zabezpečit co největší bezpečnost dětí během plavby?

Zkušenosti se nám hodily

Vzhledem k našim zkušenostem (i zkušenostem některým rodičům účastnících se plavby) s pořádáním letních táborů a dalších akcí pro děti se nám nakonec podařilo nachystat super akci, kterou jsme si užili nejen my, děti s jejich rodiči, ale dokonce i naše egyptská posádka…

Vyrážíme na první rodinné safari do Egypta

Na první rodinné safari jsme vypluli druhý srpnový týden na naší lodi Star Jet z egyptské Hurghady ve složení:

  • průvodci Pavel a Petra
  • 9 dětí ve věku 5-14 let + jedna slečna, která se neváhala zapojit a podpořit jeden z teamů
  • 11 potápějících i nepotápějících se rodičů
  • 4 náhodní potápníci, kteří se k této akci přidali

První otázka, které jsem se osobně nejvíc obával, tj. zda nebude v Egyptě v srpnu na děti moc teplo, se samozřejmě zodpověděla sama během plavby. Kupodivu i přes to, že jsem byl zvyklý na nepříjemně vysoké teploty při pobytech v létě na pevnině, tak na moři bylo naprosto super počasí. Problém při letních pobytech spočívá v tom, že nejen země, ale i budovy se přes den nahřejí a i v noci sálají nepříjemné teplo. Oproti tomu na moři se nemá co rozpálit a nejen přes den, ale i v noci jsou zde příjemné teploty. Navíc téměř pořád pofukuje mírný vánek. Moře mělo nádherných 30 stupňů, takže většina malých “vodníčků” v něm trávila dováděním kolem lodě či na pláži téměř veškerý volný čas. V noci si dětičky zabraly střední palubu a spaly všechny pohromadě venku pod hvězdami. Jen to ranní vstávání byl neustálý boj.

Chci vidět zájezdy do Egypta 

Děti se rozhodně nenudily, naučily se nádechové potápění

Tím se částečně zodpověděla i druhá a třetí otázka. Děti se rozhodně nenudily.
Během plavby se kromě čvachtání v moři, až na ty úplně nejmenší, naučily základy nádechového potápění, vyzkoušely několikrát potápění s přístrojem na mělkých korálových reefech, některé absolvovaly i celý potápěčský kurz a hlavně se zúčastnily boje o pirátský poklad. V něm se družstvo Žraloků a Čelistí utkalo v náročných disciplínách na moři i na souši. Výsledek byl dlouho na vážkách, ale nakonec favorizované družstvo Žraloků prohrálo a Čelisti slavily zasloužené vítězství. Nutno dodat, že do některých disciplín se ať už dobrovolně nebo pod mírným nátlakem svých ratolestí museli zapojit i jejich rodiče.

Ve finále spojila obě družstva opět svoje síly při hledání ztraceného pokladu z lodi Carnatic na útesu Abu Nuhas. Podle poskládaných částí mapy, získané od jednoho místního rybáře, které získaly během dalšího hledání, se jim podařilo lokalizovat správné místo na reefu, kde by se měla část ztraceného pokladu nacházet. A skutečně tam každý z hledačů našel svoji stříbrnou minci.

Naše safari lodě

Další hledání pokladu připravili pro děti sami rodiče a odehrálo se poslední den na nádherném opuštěném ostrově Siyal. I tady byly samozřejmě děti úspěšné.
Kromě potápění, šnorchlování, čvachtání se v moři a soutěžení si během tohoto týdne děti i dospělí vyzkoušeli jízdu na vodních lyžích či nafukovacím kruhu, rybařili a pořádali barbecue na pláži opuštěného ostrova Small Gubal, kde přespali u ohně pod hvězdami.

Největším zážitkem byli hraví delfíni

Nakonec jsme ale dětem jeden z největších zážitků nepřipravili my, ale samo moře. Při kotvení u ostrova Gubal proplulo kolem naší lodi hejno delfínů, což vyvolalo okamžitou akci nejen na naší, ale i na okolních lodích. Ve člunech jsme se za nimi vydali dovnitř zátoky a snažili se dostat do jejich blízkosti. Zpočátku to vypadalo, že máme smůlu a nebudou mít hravou náladu, vždy kolem nás jen proplavali a zmizeli v modru ale když už to posádky ostatních lodí vzdali a vrátili se na loď tak se chování delfínů najednou změnilo a začali dovádět v naší těsné blízkosti.

Trasa rodinného safari v Egyptě

Vycházeli jsme z nejméně náročného severního safari s tím, že jsme co nejvíce eliminovali přejezdy a kotvili na dobře chráněných místech:

Vyplutí z Hurghady - Shaab El Erg (krásný korálový reef vhodný na šnorchlování a zkušební ponory) - Small Gubal (vrak lidi Ulysses, pěkné potápění přímo pod lodí, opuštěné písečné pláže a rozsáhlý korálový reef) - vzhledem k dobrému počasí jsme na půl dne zajeli kvůli přítomným potápěčům i na vrak Thistlegormu - Abu Nuhas (potápění na vracích, hledání pokladu v chráněné laguně) - bonbonek na závěr byl další opuštěný ostrov s písečnými plážemi a Siyal.

Bezpečnost dětí byla naprosto zásadní

Zbývá jen zodpovědět poslední otázku: bezpečnost dětí během celé akce. Toto bylo samozřejmě při organizaci celého programu bráno jako jeden ze stěžejních bodů. Všichni rodiče byli předem upozorněni, že se nejedná o dětský tábor, kde by se jim o děti někdo permanentně staral, s čímž do toho šli. Takže kontrola dětí byla kolektivní záležitostí, do které se částečně zapojila i posádka. Děti měly během přejezdů zákaz chodit na plato lodě, což vzorně dodržovaly a pro všechny byly nachystané pro náročnější akce dětské plovací vesty.

Co mne osobně opět mile překvapilo byl vztah naší egyptské posádky k dětem. Ať už máme my jako evropané k Arabům jakékoli výhrady, tak se jim musí uznat, že milují děti ať už vlastní, tak i cizí, a v jejich měřítkách hodnot je právě rodina a děti na prvním místě.
Evropskou posádku by asi věčné pobíhání, dotazy a zvědavost určitě po pár dnech začala přinejmenším otravovat, Arabové ale s nimi měli velkou trpělivost a vůbec nebylo znát, že by s dětmi na palubě měli problémy. Nejvíc mě rozesmálo, když jsem viděl, jak se hned první den skupinka dětí usadila na přídi a minimálně dvě hodiny bavila Salaha (človíčka, který má na starosti saloon a úklid kajut) a vzájemně se učili mluvit arabsky a česky.

Potápění v Egyptě

Vzhledem k tomu, že většina rodičů se už dříve potápěla, nebo zrovna během safari absolvovala potápěčský kurs, tak potápění bylo samozřejmě jednou ze stěžejních náplní i tohoto safari. Oproti běžnému safari se sice zredukovaly přeplavby i počet ponorů místo 3-4 na 2-4 nicméně ti tak se zvládlo celkem cca 12-15 ponorů na následujících lokalitách:
Shaab el Erg, Abu Nuhas - Giannis D, Carnatic, Chrisoula K, Sea Star, Thistlegorm, Small Gubal - Bluff Point, Ulysses, vnější stěna, Siyal.
V létě jsou na těchto lokalitách ideální podmínky - málo lodí, stabilní klidné počasí a při teplotě vody 29-30 stupňů se dá potápět jen v tričku nebo shortu.

Závěrem se dá dodat jen jediné: Potápění v Egyptě formou rodinného safari si všichni užili, a i když bylo první, tak určitě ne poslední. V roce 2010 jsme těchto plaveb podnikli už 5 a doufáme, že jejich počet v dalších letech jen poroste.

Máte dotazy?

Měli byste zájem o rodinné safari nebo jen chcete vědět více? Neváhejte nás kontaktovat, jsme tu pro vás.

4