Informace

Jedná se o původně žulový lom, kde se těžila kvalitní hlinecká modro-šedá žula a jeho rozloha je cca 1 ha (80x 125m). Těžba byla ukončena koncem 60. let, poté byl v blízkosti provozován Kovošrot, jehož pozůstatky jsou částečně k vidění na dně v levé (západní) části lomu - zbytky zemědělských strojů, kol, vozíků a obručí.

Co v lomu Srní najdete?

Z hlediska života patří lom k jedněm z nejlépe zarybněných u nás - k vidění jsou sumci (klasičtí tmaví i dva albíni), štiky, candáti, jeseteři (jeseter ruský, sibiřský, albín), kapři, okouni, amuři, tolstolobici, veslonosové, a samozřejmě spousta různé drobotiny (bělice, cejni, karasi). Kromě nich je možné v bahně najít škeble rybniční, na skalách slávečky a pod kameny raky.

V pravé části lomu jsou zatopené stromy a na mělčinách vodní rostliny - ty jsou oblíbeným útočištěm vodních živočichů. Pokud budete hledat sumce zaměřte se na kořeny pod pařezy těsně pod hladinou v místě pod skálou nebo právě na zatopené stromy vpravo do vstupu do vody. Štiky najdete také na těchto místech a hlavně na mělčinkách s vodními rostlinami v pravé části.

Zajímavá potápěčská aktivita

Viditelnost je v průměru celoročně 3 - 4 m. Nejlepší bývá většinou kolem 12 - 15 m. V horních vrstvách 0 - 6m dosahuje v létě teplota vody 21-24°C, od 7 - 8 m je termoklina s vodou cca 6 °C, dole jsou pak celoročně 4°C.

Pokud hledáte ryby pohybujte se v hloubce 1 - 3 m. 95% se jich drží právě v tomto sloupci.
Vlevo poblíž vstupu z tzv. pláže naleznete na plošině v hloubce 12 m menší keson. Od 2012 probíhají průběžně úpravy okolního terénu i porostu. V plánu je vytvořit z lomu zajímavou potápěčskou lokalitu - ještě zlepšit zarybnění, kvalitu vody, vybudování pohodlnějších přístupů k vodě a podvodních plošin, eventuálně i dalšího zázemí včetně ubytovacích kapacit.

Naproti hlavnímu vstupu v SZ části lomu můžete najít v hloubce 3 m vrak sportovního letadla a o kousek dál potopený autobus (hloubka 4 - 12m).

Sportovní rybolov i spearfishing je na lomu přísně zakázán!

6