MOSAMBIK + JAR: Ponta D‘Ouro & Sodwana Bay

MOSAMBIK  A JAR - PONTA D'OURO A SODWANA BAY

Kombinace zajímavého potápění v nejjižnější části Mosambiku - v destinaci Ponta D´Ouro a nejznámější jihoafrické destinaci - Sodwana Bay. Ponta D´Ouro je typickou mosambickou lokalitou s  bohatě zarybněnými korálovými útesy. To co činí tuto lokalitu tak výjimečnou je tropická vegetace s průzračnými vodami Indického oceánu a úchvatná zkušenost při potápění s velrybími žraloky a dalšími mořskými živočichy. I lokality v okolí Sodwana Bay nabízíjí jedny z nejkrásnějších jihoafrických útesů a nezapomenutelné podvodní zážitky.

 

35 000 Kč + letenka

POTÁPĚNÍ V MOSAMBIKU A JIHOAFRICKÉ REPUBLICE

PONTA D‘OURO & SODWANA BAY

Kombinace zajímavého potápění v nejjižnější části Mosambiku - v destinaci Ponta D´Ouro a nejznámější jihoafrické destinaci - Sodwana Bay. Ponta D´Ouro je typickou mosambickou lokalitou s  bohatě zarybněnými korálovými útesy. To co činí tuto lokalitu tak výjimečnou je tropická vegetace s průzračnými vodami Indického oceánu a úchvatná zkušenost při potápění s velrybími žraloky a dalšími mořskými živočichy. I lokality v okolí Sodwana Bay nabízíjí jedny z nejkrásnějších jihoafrických útesů a nezapomenutelné podvodní zážitky.

 

1.den – odlet z ČR, Vídně či Německa

2. den – přílet do do Johannesburgu, transfer do mosambického Ponta d‘Ouro.

Sem dorazíme ve večerních hodinách a budeme zde ubytováni v následujících čtyřech dnech. 3-6. den - Jižní Mosambik – Ponta D´Ouro - oblíbená lokalita jihoafrických potápěčů. Ponta d´Ouro je dosažitelná pouze po vlastní ose a to jedině s terénním vozem 4x4, který budeme mít k dispozici. "Zlaté místo" je oblíbené z mnoha důvodů - lidé jsou zde přátelští, pláže nedotčené a mnohé láká i bujný noční život v období prázdnin, kdy se toto místo mění na opravdový Gauteng u moře! Jinak je Ponta D´Ouro poklidným místem nabízím lokality vyhovující potápěčům na všech úrovních, s úžasnou topografií, krásnými korály, bohatým mořským životem, neobvyklými bezobratlovci, hlubokými adrenalinovými ponory a dobrými možnostmi pro pozorování žraloků a jiných velkých pelagických živočichů. Místa mezi Ponta do Ouro a dalšími resorty až po rustikální komplex Ponta Malongane na severu, jsou obecně mělká a vhodná pro začínající potápěče, zatímco zkušení potápěči vyhledávají  hlubší útesy mezi Ponta Malongane a exkluzivním střediskem Ponta Mamoli.

Ponta Malongane je mnohem tišší než Ponta do Ouro a je skvěle umístěn u všech top potápěčských lokalit, zatímco Ponta Mamoli je vzdálený, romantický resort na slavné písečné pláži.

Nejvhodnější termín:

Ponta D´Ouro je celoročně navštěvovanou destinací, ale pokud vás nebaví být součástí davu, je dobré se vyhnout době během svátků v Jihoafrické republice. Velrybí žraloci jsou zde nejvíce k vidění od konce října do března, zatímco keporkaci jsou občas spatřeni během jejich migrace podíl pobřeží mezi červencem až prosincem.

Teplota vody:

Rozmezí od 21°C v zimě až po 29°C v létě.

Podmínky pro potápění:

Teplá voda, dobrá viditelnost a velké množství profesionálních potápěčských škol. Viditelnost je obvykle mezi 10 a 15 metry v zimě (červen-srpen) a 20 - 30 m v letním období (prosinec-únor). Veškeré potápění je z tuhého nafukovacího člunu (RIB) surfujícího od pláže.

Doporučený neopren:

5mm neopren je více než dostačující, v létě doporučujeme šort.

 

6-9. den: Sodwana Bay (Jihoafrická republika)

- ranní přesun z Mosambiku na Sodwana Bay.

Sodwana Bay je potápěčskou mekkou Jihoafrické republiky. Je součástí iSimangaliso (dříve Greater St. Lucia) Wetland Park a zároveň je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Teplé vody proudící dolů z Mosambiku mají pozitivní vliv pro vývoj korálů. Rozsáhlé tropické útesy leží souběžně s pobřežím ve vzdálenosti od 500 m – jednotlivé útesy jsou pojmenované dle jejich vzdálenosti od startovního místa Jesser: čtvrtmílový, dvoumílový, pětimílový, sedmimílový, osmimílový a devítimílový útes. Potápění na těchto lokalitách probíhá z velkých nafukovacích člunů a jízda na nich je občas velmi adrenalinovým zážitkem.

Útesy v Sodwana jsou jedněmi z nejjižnějších korálových útesů na světě, s téměř 100 druhy měkkých a tvrdých korálů a 1 200 druhy ryb. Stav korálů je v této oblasti neuvěřitelně dobrý. Podle profesora Michaela Schleyera, zástupce ředitele Výzkumného ústavu oceánografického, korály v oblasti Sodwana Bay jsou ve světě unikátní ze tří důvodů: směs 60% tvrdých a 40% měkkých korálů se nevyskytuje nikde jinde na světě, kvůli vlnobití rostou korály do šířky a jsou plošší, a nakonec nachází se hlouběji než většina jiných útesů.

Nejvhodnější termín:

Sodwana Bay má celoročně subtropické podnebí a dobrou viditelnost. Nejlepší potápění je během teplých letních měsíců, od listopadu do května. Navzdory tomu, že zde v letních měsících prší, viditelnost i během letních měsíců je dobrá. Neexistují zde totiž žádné velké řeky vlévající se do oceánu, které by v období dešťů mohly nepříznivě ovlivnit viditelnost. Období od října do února je období velrybích žraloků, žralok bělavý je často viděn v listopadu a žralok písečný se v hojném počtu vyskytuje od prosince do konce února / března.

Teplota vody:

V rozmezí od 19°C až po 28°C, kdy Mosambický proud přináší k pobřeží teplé vody.

Podmínky pro potápění

Průměrná viditelnost je 14 - 21 m, ale může dosáhnout až 35 m během dobrých dnů. Veškeré lokality jsou dostupné v člunu z pobřeží, připravte se ovšem na vzrušující jízdu po hladině.

Doporučený neopren:

3mm neopren je v létě dostačující, v zimě naopak doporučujeme minimálně 5mm neopren.

10. den: odjezd ze Sodwana Bay, příjezd do  Johanesburgu, odlet do Evropy

11. den: návrat do ČR

Další informace a přihlášky:

Top Dive s.r.o.

cesty za potápěním, škola potápění, obchod
Palackého 1430, Předklášteří 66602

Pavel Šenk  777 060596   pavel@topdive.cz

Petra Šenková  724 983464   petra@topdive.cz

  

CENA:    39 000,- Kč

 

CENA ZAHRNUJE:

- 4 x ubytování v Ponta d‘Ouro (Mosambik) ve standardním dvoulůžkovém pokoji včetně snídaně

- 5 ponorů v Ponta d‘Ouro

- 4 x ubytování v Sodwana Bay ve standardním dvoulůžkovém pokoji včetně snídaně a večeře

- 6 ponorů v Sodwana Bay na 2-mílovém útesu

-1 poplatek SBL Gate Levy + KZN entry fee

- český původce

- transfery v osmimístném vozidle (TOYOTA QUANTUM; VW MICROBUS nebo podobném) včetně přívěsu pro zavazadla

 

CENA NEZAHRNUJE

- letenku do Johanesburgu (zajišťuje CA Ing. Pavel Šenk. jakožto provizní prodejce dané letecké společnosti. Za poskytované služby ručí daná letecká společnost)

- víza a cestovní pojištění
- příplatek za jednolůžkový pokoj
- dodatečné aktivity neuvedené v programu
- občerstvení a nápoje neuvedené výše
- osobní spotřeba

- vstupné do parků, rezervací, apod. neuvedené výše -spropitné

Není vypsán žádný termín. Kontaktujte nás na e-mailu info@topdive.cz
2