PALAU A TRUK - to nejlepší z Mikronésie

ŽRALOCI, VRAKY, MANTY, KORÁLY,  NÁROČNOST – STŘEDNÍ

PALAU A TRUK

Pro všechny příznivce exotického a vrakového potápění jsme připravili výjimečnou akci  kombinující potápění hned na dvou světoznámých potápěčských destinacích – Palau a Laguně Truk.

Palau je díky přísné ochraně moře, čisté  vodě, nedotčeným reefům a hlavně zdravým populacím žraloků, mant a dalších mořských živočichů řazeno mezi 10 nejlepších světových potápěčských lokalit. Vyznavači vrakového potápění zde mohou navíc najít několik desítek vraků z období 2.svět.války.

Laguna Truk je bezesporu nejlepší světovou vrakovou destinací. Díky potopené japonské flotile je místem s největší koncentrací vraků, navíc s úžasně teplou a čistou  vodou a vnějšími částmi vraků pokrytými bohatou mořskou faunou i flórou.

2 300 USD

TO NEJLEPŠÍ Z MIKRONÉSIE - PALAU A TRUK

 

Pro všechny příznivce exotického a vrakového potápění jsme připravili výjimečnou akci  kombinující potápění hned na dvou světoznámých potápěčských destinacích – Palau a Laguně Truk.

Palau je díky přísné ochraně moře, čisté  vodě, nedotčeným reefům a hlavně zdravým populacím žraloků, mant a dalších mořských živočichů řazeno mezi 10 nejlepších světových potápěčských lokalit. Vyznavači vrakového potápění zde mohou navíc najít několik desítek vraků z období 2.svět.války.

Laguna Truk je bezesporu nejlepší světovou vrakovou destinací. Díky potopené japonské flotile je místem s největší koncentrací vraků, navíc s úžasně teplou a čistou  vodou a vnějšími částmi vraků pokrytými bohatou mořskou faunou i flórou.

 

Orientační program akce:

1.den: odlet  z Prahy (Vídně,...)

2.den: přestup v Taipei, Soulu či jiné destinaci, přílet na Palau - Koror - hlavní a jediné většího města na Palau, ubytování v hotýlku střední kvality – Comfort Suits Hotel nebo West Plaza hotel, dle doby příletu návštěva pot.báze, nachystání výstroje, popř. check dive na house reefu (zajímavý marko život a nejlepší lokalita na focení harlekýnků…)

3-7.den: celodenní výjezdy za potápěním - lokality viz níže.

Potápění na útesech souostroví Palau představuje jedny z nejlepších podmořských zážitků – nedotčené útesy s 30 C vodou, viditelnost až 50m a téměř na všech ponorech žraloci, hejna ryb a dalších mořských živočichů.

8.den: volno, fakultativně potápění nebo výlety po ostrově – možnost pronájmu auta a výlet kolem hlavního ostrova… Odhlášení z hotelu, večer odjezd na letiště a noční přelet na Guam

9.den: přelet na Guam a odtud na Truk/ Chuuk, ubytování v resortu Blue Lagoon Hotel, zahájení potápění.

Potápění na Truku je považováno za nejlepší vrakové potápění na světě. Za 2.světové války byla místní laguna využívána jako kotviště japonské námořní flotily a důležitý opěrný bod. 16.února 1944 začalo dvoudenní intenzivní bombardování během něhož bylo zničeno 275 japonských letounů, 2 lehké křižníky, 3 pomocné křižníky, 4 torpédoborce, 2 stíhače ponorek, 2 pomocné lodě pro ponorky, 4 tankery, 23 transportních a několik pomocných lodí + vojenská technika na ostrově - tanky, protiletadlové kanóny, část opevnění atd. Převážná část této zničené flotily stále leží téměř nedotčená na mořském dně, mnoho vraků v hloubkách přístupných i rekreačním potápěčům. Na své si samozřejmě přijdou i techničtí potápěči, kterým je místní báze schopna nabídnout za příplatek odpovídající servis.

10-13.den: potápění na vracích, popř. fakultativně dle dle dohody Shark island či noční ponor. Na ponory se vyjíždí dopoledne x odpoledne, vždy na 2-3 ponory během jednoho výjezdu. Za den je tedy možno absolvovat i více ponorů než je v základním plánu.

14.den: , odlet z Truku, dle doby odletu volno či výlet po ostrově (pozůstatky z 2.svět. války)

15.den: návrat do Prahy

 

 •  

 

Informace k potápění na Palau:

Oranizace výjezdů za potápěním:

8.00 transfer z hotelu na bázi, příprava osobní výstroje

8.30 výjezd rychlými motorovými čluny na potápěčské lokality (vzdálenost do cca 1hodiny jízdy), potápěčský servis našeho partnerského centra na Palau – kvalita člunů, vybavenost centra, profesionalita zaměstnanců – řadíme mezi nejlepší ze na světě. V základním paketu je 5dnů potápění/2ponory. Za příplatek je možno absolvovat i 3ponory denně. Mezi 1-2ponorem je pauza na oběd (obědový balíček je možno objednat za příplatek vždy den předem na bázi).

16-17hod návrat na bázi a do hotelu

 

Nejznámější potápěčské lokality na Palau:

German Channel - umělý kanál vystřílený skrz útes v  době německé kolonizace. Tento umělý průliv se během století své existence stal součástí místního ekosystému. Díky němu se potápěči němu zde vznikla čistící stanice Mant velkých. Tu tvoří obrovské korálové bloky u nichž mají potápěči možnost dostat se do těsné blízkosti těchto fascinujících živočichů. Kromě čištění se zde manty rovněž krmí planktonem, přinášeným proudy z kanálu

Blue Conner - jedna z nejlepších potápěčských světových lokalit!! Obzvláště v období kolem úplňku, kdy jsou nejsilnější proudy jsou zde k vidění obrovská hejna menších druhů ryb, které zde nacházejí bohatý zdroj potravy. Za nimi se pak stahují větší predátoři jako kranasové, tuňáci a žraloci. Během každého ponoru na této lokalitě máte možnost sledovat z těsné blízkosti desítky lovících žraloků útesových a šedých. Viditelnost na této lokalitě dosahuje běžně 50 a více metrů.

New Droff Off - lokalita s obdobnými podmínkami jako Blue Conner - stěny spadající do

Big Drop Off – opět jeden z TOP ponorů na kolmé stěně spadající do několikasetmetrové hloubky. Tato lokalita je unikátní bohatstvím nejen mořské fauny ale i flóry - tvrdých i měkkých korálů a především obrovských gorgonií. I zde samozřejmě nechybějí žraloci a velká hejna ryb.

Ulong Channel - písčitý kanál s bohatými korálovými zahradami nabízející úžasné  driftové ponory

Blue Holes – netradiční ponor poblíž Blue Corner v podmořských propastech začínajících těsně pod hladinou a končící v hloubce kolem 45m. Potápěči a podvodní fotografové sem jezdí především obdivovat vrchní část se 4 vstupy do propastí kde strop připomíná strop katedrály a  hra světla, stínů i vydechovaných bublin vytváří kouzelné efekty.

Kromě této lokality je na Palau i mnoho dalších míst nabízejících kavernové i jeskynní potápění Chandelier Cave, Rock Island protkaný jeskyněmi nad i pod vodou, Siaes Tunel, Virgin Blue Hole, Ulong Island,… Spousta jeskynních systémů zde doposud vůbec není prozkoumána a na svoje objevení teprve čeká.

Peleliu island – vzdálenější ostrov s jedněmi z nejlepších stěn a proudových ponorů na Palau – výborná oblast na pozorování žraloků šedých, útesových a při troše štěstí i kladivounů.

Devilfish city – další čistící stanice mant s menší frekvencí potápěčů než German channel

Pěší výlet se šnorchlováním na Jellyfish Lake (medůzové jezero) - světový unikát – jezero uprostřed jednoho z ostrůvků v okolí Palau ve kterém se po jeho oddělení od moře vyvinul za tisíce let jedinečný druh sladkovodních nežahavých medúz. Ty se zde vyskytují v počtech přesahujících tisíce kusů a šnorchlování mezi nimi je jedinečným zážitkem.

Vrakové potápění: podobně jako v laguně Truck nebo na filipínském Coronu i v oblasti Palau proběhl během 2.světové války v rámci operace Desecrete nálet amerických vzdušných sil na část japonské nákladní flotily a k potopení mnoha lodí. Mezi vrakovými potápěči je tato oblast často neprávem opomíjena i když se zde údajně nachází  až 60 vraků včetně několika vraků letadel!! Většina vraků se nachází v blízkosti hlavního městat Coror tudíž poblíž potápěčské báze a potápí se na nich při 2 či 3 ponoru.

Vrak hydroplánu Aichi E13Ajeden z nejzachovalejších vraků letadel v Mikronésii nacházející se na korálovém svahu v hloubce cca 15m. V době 2.světové války se na Palau nacházely 2 japonské letecké základy hydroplánů a k potopení tohoto došlo pravděpodobně při pokusu o start či přistání.

Vrak stíhačky Zero / Mitsubishi A6M– hloubka max. 2m. Tento vzhledem k malé hloubce se zde pouze zastavuje na šnorchlování při výjedech na nebo návratu z potápění.

Iro, Sata – sesterské lodi potopené jen v těsné blízkosti na jednom kotvišti během operace Desecrete. Jedná se o vraky ozbrojených nákladních lodí o výtlaku cca 14 000tun a délka cca 140m. IRO ležící nyní na kýlu v hloubce 8-40m, s palubou v cca 25m, Sata je převrácená proto se na ní potápí méně často.

Royko Maru – další vrak nákladní lodě na který se dá téměř došnorchlovat z Palau Pacific Resort. Tento vrak nabízí možnosti penetrace některých vnitřních prostor a je bohatě pokryt korály,…

Helmet wreck – ozbrojená nákladní loď, která dostala svoji přezdívku podle  vojenských helem v nákladovém prostoru. Kromě nich přepravovala i motory k japonským stíhačkám Zero a hlavně hlubinné miny.

Teshio Maru – další japonská nákladní loď s délkou téměř 100m, ležící na boku v hloubce 10-24m. Tento vrak bývá vyhledáván kvůli lepší viditelnosti než na většině ostatních vraků.

USS Perry – americký křižník potopený po 2.světové válce v oblasti Peleliu Island po najetí na minu, bohužel tento vrak je dostupný jen technickým potápěčům – hloubka cca 80-120m.

 

Informace k potápění na Truku:

Organizace potápění:

- na potápění se vyjíždí rychlými čluny 2x denně - dopoledne x odpoledne, vždy na 2 ponory popř. dle dohod je možné za den absolvovat až 4 ponory vč. nočního.

Většina lokalit se nachází ve vzdálenosti do 20min. jízdy člunem.

Viditelnost - v laguně 20-30m, na vnějších reefech až 60m

Teplota vody: 27-30C, ideální je proto tenká, 3 mm kombinéza.

 

Potápěčské lokality:

- laguna Truk je proslavena především jako nejlepší vraková destinace na světě nicméně lagunu chrání klasický tropický korálový reef se spoustou lokalit a s výskytem žraloků, mant, tuňáků, barrakud,...

Vraky v laguně Truk pocházejí z 2.světové války kdy zde byla 16.2.1944 zničena americkým letectvem při operaci " Hailstorm" téměř celá 4. námořní japonská královská flotila.

Na dně laguny nyní leží cca 100 vraků lodí a letadel v hloubkách vhodných jak pro sportovní tak technické potápěče a všechny vraky se od svého potopení staly samozřejmě součástní místního tropického ekosystému.

Nejznámější vraky:

Heian Maru -160 m dlouhý vrak, původně trajekt sloužící jako hlavní štáb 6. japonské ponorkové flotily. Mezi největší zajímavosti patří 2 obří lodní šrouby, hlavice k torpédům, a části k ponorkám. Max. 33m

San Francisco Maru -110m dlouhá zásobovací loď patří k nejstarším vrakům v laguně. Loď byla postavena r. 1919 a nyní leží v hloubce 18-63m. V nákladových prostorech se stále nachází několik tanků, palivových nádrží, náklaďák, parní kotel, miny,...

Fujikawa Maru -130m dlouhá nákladní loď sloužící k přepravě letadel. Horní část vraku, bohatě obydlená mořskou faunou i flórou činí tento vrak jedním z nejoblíbenějších na Truku. V nákladových prostorech můžete najít části ke stíhačkám Zero - vrtule, křídla, trupy, kulomety, munici nebo i láhve saké.

Fumitzuki - 95m dlouhý torpédoborec vyzbrojený děly a torpédometem. Hloubka 24-36m.

Nippo Maru -105m dlouhá nákladní poloze sedící na dně ve vzpřímené poloze. Tento vrak je sice jen řídce pokryt korály ale zato má nejlépe zachovalý kapitánský můstek. V nákladovém prostoru jsou děla, miny a 2 náklaďáky.

Shinkoku Maru -150 m dlouhá nákladní loď sedící vzpřímeně na písečném dně. Její přední paluba a kapitánský můstek jsou nádherně pokryty korály a osídleny množstvím tropický ryb...

Vraky letadel - nad lagunou Truk bylo zničeno cca 250 japonských i amerických letadel. Mnohá z nich se nacházejí v malých hloubkách a jsou vhodné pro mělčí druhý nebo třetí ponor. Např. převrácené Zero, dvoumotorové letadlo Betty,...

Atd....

Další informace a přihlášky:

Top Dive s.r.o.

cesty za potápěním, škola potápění, obchod
Palackého 1430, Předklášteří 66602

Pavel Šenk  777 060596   pavel@topdive.cz

Petra Šenková  724 983464   petra@topdive.cz

 

 

 

 

 

CENA POTÁPĚČ:   OD 2 400 USD dle typu ubytování

 

CENA ZAHRNUJE:

 • ubytování střední kvality na Palau a Truck (6x Palau, 6x Truk)
 • transfery na Palau i Truku (z letiště do resortu a zpět), transfery z resortu na potápěčskou bázi a zpět
 • 10 ponorů z lodi + neomezené potápění na house reefu na Palau, 10 ponorů na Truku
 • Palau -  obědy  na lodi, Truk - stravování vlastní (v místní restauraci)
 • místní divemasteři/instruktoři + ve vybraných termínech český průvodce, láhve, závaží
 • Nitrox pro držitele dané kvalifikace při potápění na Palau,


CENA NEZAHRNUJE:

 • všechny letenky   (zajišťuje CA Ing. Pavel Šenk. jakožto provizní prodejce dané letecké společnosti. Za poskytované služby ručí daná letecká společnost)
 • Palau  Green tax cca 35 USD, v případě potápění na Peleliu povolení pro tuto oblast cca 20USD, Rock Island cca 50USD, povolení  +šnorchlování na Jellyfish Lake 110USD, Devilfish city (manty)
 • potápěčské povolení na Truku - 50 USD, odletová taxa na Truku
 • ponory nad rámec programu – 3.ponor denně - od 40USD
 • letištní odletové či příletové poplatky
 • pronájem výstroje vč. technické výstroje, stage, plynů pro zájemce o tech. ponory
 • cestovní a potápěčské pojištění
 • další případné nezahrnuté výdaje za výlety a výjezdy na vzdálené lokality mimo běžný program – např. Peleliu, výlet kolem ostrova,…
 • tranzitní vízum ESTA - nutné pro přestup na Guamu - vyřizují si všichni individuálně!!!
 • ostatní výše neuvedené

 

Pro přelet z Palau na Guam je nutné tranzitní vízum ESTA.

 

Není vypsán žádný termín. Kontaktujte nás na e-mailu info@topdive.cz
2