Potápění Bali - The best of Padangbay, Tulamben, Menjangan

MANTY, MĚSÍČNÍCI, KORÁLY,  MAKRO, PŘÍRODA, PAMÁTKY,

VHODNÉ I PRO DĚTI A NEPOTÁPĚČE, NÁROČNOST – STŘEDNÍ

POTÁPĚNÍ BALI - THE BEST OF PADANGBAY, TULAMBEN, MENJANGAN

Ostrov Bali se nachází ve středu Indonésie mezi ostrovy Lombok a Jáva, a je řazen mezi 10 nejkrásnějších ostrovů světa. Ačkoli je relativně malý - nedosahuje ani 150 km z jednoho konce na druhý, těší se značnému zájmu turistů ať už z řad potápěčů, surfařů či běžných cestovatelů. Bali je také jediným hinduistickým ostrovem Indonésie, kde pobývá pět milionů obyvatel a 95%  obyvatelstva jsou právě mírumilovní hinduisté. Náboženské slavnosti se zde konají téměř denně ať už na veřejn veřejnosti nebo uvnitř některého z mnoha stovek chrámů. Samotný ostrov se pyšní i přírodními úkazy jako jsou sopky, vodopády a mnoha dalšími atraktivními přírodními úkazy.

od 25 990 Kč + letenka

THE BEST OF PADANGBAY, TULAMBEN, MENJANGAN

Termín: dle poptávky

Zde můžete shlédnout video z jedné z předchozích akcí od Petra Kohouta

 

Ostrov Bali se nachází ve středu Indonésie mezi ostrovy Lombok a Jáva, a je řazen mezi 10 nejkrásnějších ostrovů světa. Ačkoli je relativně malý - nedosahuje ani 150 km z jednoho konce na druhý, těší se značnému zájmu turistů ať už z řad potápěčů, surfařů či běžných cestovatelů. Bali je také jediným hinduistickým ostrovem Indonésie, kde pobývá pět milionů obyvatel a 95%  obyvatelstva jsou právě mírumilovní hinduisté. Náboženské slavnosti se zde konají téměř denně ať už na veřejn veřejnosti nebo uvnitř některého z mnoha stovek chrámů. Samotný ostrov se pyšní i přírodními úkazy jako jsou sopky, vodopády a mnoha dalšími atraktivními přírodními úkazy.

Potápěči je tento ostrov právem vnímán jako zatím stále relativně nedotčená  destinace který nabízí velmi bohatou podmořskou faunu i flóru. Mimo měkkých i tvrdých korálů zde můžete obdivovat makro život, korálové bloky a zarybněná žebra sestupující do velkých hloubek, padesátimetrové stěny oplývající podmořským životem, žraloky, jeskyně i vraky. Velkým lákadlem jsou pak v oblasti v Padangbai (Nusa Penida) zejména manty a od června do listopadu i vzácní měsíčníci. Moře okolo Bali nabízí plné uspokojení pro začátečníky i zkušené potápěče.

 

Orientační itinerář:

1.den: odlet  z Evropy

2.den: přílet na Bali, transfer do Kubu (cca 3 hod), ubytování v Monkey resort

3-8.den: potápění v Kubu – 3dny/6 ponorů + neomezené potápění na domácím house reefu v tyto 3 dny

(1.den: Kubu – house Reef – non limit potápění; 2.den: bohatě zarybněný vrak lodi Liberty, Drop Off, noční Liberty; 3.den:Alamanda, Sun Rise)

8.den: transfer na ostrov Menjangan – 2 ponory v této oblasti vyznačujícíc se především nedotčenými korály

9.den: potápění 2 ponory na Secret Bay, Purijati; transfer do Padangbay

9-12.den: potápění  v oblasti Padangbay – 3dny/6 ponory

(1.den: Nusa Penida lodé - Manta Point – čistící stanice mant, Crystal Bay - měsíčníci; 2.den: Lokalita SD a PED; 3.den: ostrůvky lodí: Mimpang, Tepekong)

12.den: – transfer do Kuty; populární přímořské město, které navštěvují především surfisté pro velké vlny otevřeného oceánu. V Kutě narazíte na nespočetné obchůdky, ale také hospůdky a restaurace či diskotéky v nočních klubech. Kuta je od letiště vzdálena jen 15 minut jízdy.

13.den: odlet zpět do ČR

14.den: přílet do Evropy

 

Potápění na Bali není jedinou skvělou aktivitou na Vaší dovolené. Vybrali jsme pro vás několik typů na výlet pro vás nebo pro vaši rodinu. Všechny výlety a jejich přesný program domlouváme společně podle Vašich finálních představ. Vždy pro vás máme připraven klimatizovaný bus a průvodce. Samozřejmě vám také rádi zařídíme pronájem motorek a auta s řidičem nebo bez něj.

Chrám Besakih, sopka Batur - KULT MÝTŮ A LEGEND - JEDEN Z NĚJVĚTŠÍCH HINDU CHRÁMŮ NA BALI - BESAKIH, sopka BATUR

Trekový výstup na aktivní sopku Batur - VÝSTUP NA AKTIVNÍ SOPKU BATUR

Chrám Pura Lumpuyang, tropický prales, císařský vodní palác Tirtaganga

Horské jezero Bedegul, vodopády Git Git

Chrám Uluwat, tanec Kečak

Dvoudenní výlet na jávskou sopku Bromo

Jízda na slonech

Plavání s delfíny

Bali zoo

Rafting  a mnoho dalších…

 

POTÁPĚČSKÉ LOKALITY:

Kubu - tato lokalita je přímo před resortem Monkey. Z oblázkové pláže přechází lokalita v  korálové plochy od 3m do 80 metrů hloubky. Od 20 metrů sestupují do hloubky velká porostlá žebra, nad kterými potkáte bělocípé žraloky, ploskozubce, hejna velkých kranasů a barakudy či murény. Pozorným očím neunikne ani čistící stanice s krevetami, listové ropušnice nebo kamenné ryby. Na nočním ponoru vám zatančí Španělská tanečnice a velké košaté hadice lovící chapadly svojí potravu.

Vrak Liberty - z černé pláže plné oblázků zde vstoupíte na mělčinu, kde kameny v pěti metrech hloubky ustupují rovnému písčitému dnu, ale v tu chvíli vás již obklopují hejna ryb. Tento cca 120 metrový vrak americké zásobovací lodě leží přibližně 20 metrů od břehu v hloubce od 3 do 35 metrů. Svoji pouť tu ukončil při cestě na Filipíny v roce 1942, kdy byl torpédován Japonskou ponorkou. Po vyložení nákladu odpočívala vytažená na pláži až do roku 1963, kdy se probudila sopka Agung a svými otřesy a zemětřesením pohnula lodí do větší hloubky. Nečekejte zde však žádné strašidelné torzo. To, co z vraku dnes zbylo, připomíná spíše přirozený korálový útes, než lidský výtvor. Za léta pod vodou se z vraku stalo přirozené útočiště pro ohromující množství korálů a jiného podmořského života. Hejna kranasů, klipek, netopýrníků, perutýnů nebo velké barakudy spolu s rozlehlostí vraku zaručují, že se zde budete chtít potápět hned několikrát. Výjimečně krásný je vrak při nočním potápění. Pro milovníky makro života zde čeká nevyčerpatelná zásobnice titěrných zvířátek jako jsou pigmey koníci, nahožábří plži, rozedranci, maskovaní krabi, listové ropušnice nebo vějířníci. Toto místo je naprostým rájem všech potápěčů i šnorchlařů.

Sun Rise – přímo před resorty se v Tulambenu rozkládá úžasně bohatá korálová zahrada (hloubka 5 – 20 m), kde jistě neminete malé černocípé žraloky, překrásně vybarvené papoušky, sasanky se svými klauny, písečné úhoře a žluto modré murénky. Krásami této zahrady se mohou kochat potápěči všech kvalifikací a jistě její kouzlo a malou hloubku ocení po některém z hlubších ponorů i ti zkušenější. Patří také k nejoblíbenějším místům šnorchlařů.


Drop Off - trochu adrenalinu vám jistě vnese do žil kolmá stěna s mírným převisem, která se táhne od břehu až do hloubky okolo 70 m. Celý útes ve skutečnosti tvoří tři oddělená lávová žebra, z nichž to první je nejdelší a nejvíce zajímavé. Viditelnost se tu stabilně pohybuje okolo 12 m a na svahu často narazíte na mírný, ale zvládnutelný proud. Podél stěny samotné však voda bývá zcela chráněná a klidná, takže se tu před proudem můžete dobře schovat. Velké korály a houby zde vyčnívají ze stěny a tvoří nádhernou scenérii, která pohladí vaší duši. Za stěnou následuje neméně bohatý svah posetý měkými i tvrdými korály.

Batu Kelebit – krátká jízda malovanou rybářskou loďkou, kam se nevejde víc jak 3 potápěči, vám poskytne krásný pohled z moře na majestátní sopku Agung a malebná travnatá políčka okolo břehů. Za 15 min se dostaneme k černým lávovým kamenům, které z vody vystrkují své výčnělky. Tři veliká, bohatě porostlá žebra zde prudce padají do velké hloubky a tvoří úkryt pro obrovské množství planktonu a tím i ryb. Od 15 m hlouběji najdete pravý ráj s velkými hejny ryb a obrovskými vějíři korálů. Skladbou života se tato lokalita hodně odlišuje od Tulambenu samotného. S trochou štěstí tu narazíte na bělocípé žraloky, větší rejnoky a druhy netopýrníků a klaunů, na které v Tulambenu nenarazíte. Je to asi také nejlepší místo, kde můžete narazit na velká pelagická zvířata. Mělčiny v těchto místech bolestně zasáhlo El Niňo, ale nyní se poškozené korály již opět dobře zotavují. Viditelnost je tu díky proudům z otevřeného moře většinou velmi dobrá, kazí ji jen množství planktonu, přes který je jen těžko vidět. Počítejte zde ale se studenější vodou než v Tulambenském zálivu.

.

NUSA PENIDA

Manta Point- Když se rychlou a silnou lodí začnete vzdalovat od Bali, po 20 min jízdy projedete úzkým kanálem mezi ostrovy Nusa Penida a Nusa Lembongan a před vašima očima se otevře nedozírný Indický oceán lemovaný divokými útesy ostrova, které ční do 100 m výše. Příbojové vlny tu omýlají vysoké stěny a vybrušují v nich průrvy a jeskyně, které tvoří dramatické přírodní scenérie. Na jihovýchodním okraji Nusa Penidy je v bezpečí zátoky ukryta čistící stanice v podobě desetimetrové homole. Na její vrchol v cca 3 metrové hloubce naplavávají v poměrně hojném počtu obří rejnoci Manta, aby je drobné rybky zbavily různých parazitů. Tento ponor je zcela bezpečný i pro méňě zkušené potápěče. Jeho max. hloubka dosahuje 14 m a patří k zážitkům na celý život. Jediné co vás zde může zaskočit jsou vlny, které s vámi pohupují nahoru a dolů, takže je třeba se dobře vyvážit, zavěsit se na žaket a jen čekat až připlují. A až je spatříte, nepodléhejte příliš velké euforii a nesnažte se na ně sáhnout, nebo se jim přiblížit na dotek, jinak odplavou a jen tak je znova nezahlédnete. Dno této lokality je z bílého vápence, ale bohatstvím korálových zahrad opravdu neoplývá. Hlavním důvodem, proč se sem jezdíme potápět jsou manty, makrely, tuňáci a popřípadě jiná pelagická zvířata. Pro citlivé jedince není hanbou si před výjezdem z Padang Bai vzít místní růžový “kinedryl” aby se vám cestou nevzbouřil žaludek.

Crystal Bay - představte si panenskou zátoku s palmami a bílým pískem ležící v ústí kanálu mezi ostrovy Nusa Penida a Nusa Lembongan. Uvnitř je dobře kryta před proudy takže pod hladinou ukrývá bohaté korálové zahrady, které postupně přecházejí do strmého svahu. Na tomto svahu najdete několik čistících stanic s klipkami, které v sezoně využívají hlavně mesíčníci - Mola mola. Pokud jste je ještě neviděli, zavítejte na tuto lokalitu v průběhu letních měsíců, nebo brzy na podzim. Svah je na ústí do kanálu díky pravidelnému výskytu silných proudů pokryt pouze nízkým porostem korálů, ale to vyváží obrovská hejna ryb, která zde čekají na studené proudy nesoucí jim potravu. Pro vás to znamená vzít si na sebe raději něco teplejšího (5 – 7 mm) a nezapomenout na haubnu. Max. hloubka ponoru je 30 m, ale to doporučuji pouze pro velmi zkušené potápěče. Jinak se držte v hloubce do 20 m a dobře sledujte průvodce znalého místních poměrů. Obezřetnosti zde není nikdy dost! Dostat se s proudem až do kanálu by vám ponor rozhodně neulehčilo. Před ponorem určitě zkontrolujte, že sebou máte dekompresní bójku. V korálových zahradách můžete často potkat černo-bíle pruhovaného hada vodnáře, rozedrance nebo ropušnice.

 

OSTATNÍ LOKALITY

Lokalita SD a PED - severní pobřeží Nusa Penidy lemují bílé pláže u nichž místní domorodci pěstují v mělké vodě mořské řasy. Mělčiny jsou tu porostlé bohatými koberci korálů a velmi často tu viditelnost dosahuje 20 m a více. Najdete zde jednoduché lokality, kde se bez větší námahy můžete nechat unášet proudem a při tom sledovat korálová pole v hloubce od 3 do 30 metrů. Lokalita je vhodná pro všechny potápěče, zkuste zde s proudem spolupracovat a při ponoru ho využívat ve svůj prospěch. Dekompresní bóje je i zde nezbytná.

Ostrovy Tepekong a Mimpang - ostrůvek Tepekong, který má spíše tvar vysokého klobouku, je známý pro hojný výskyt žraloků, větších korálových ryb a v letní sezóně i měsíčníků. Dno je oživeno jeskyňkami, ale díky místním proudům je většina porostu jen nízkého vzrůstu. Na náročné a zkušené potápěče tu na výběžku ostrova čeká v hloubce 30 - 40 m velmi malebný rozervaný kaňon. Je to asi nejkrásnější místo, které má neuvěřitelnou atmosféru. Vypadá spíše jako podvodní kamenný amfiteátr, který byste čekali spíše někde v Arizoně. Zcela jistě tu narazíte na bělocípé a černocípé žraloky, hejna pyskounů, větší murény, ropušnice a v mělčí vodě i želvy. Počítejte ale s tím že kaňon lze navštívit pouze v době malých proudů a pouze s průvodcem, který to tu velmi dobře zná. Z druhé strany je však ostrov bezpečný a všechny potápěče láká množstvím druhů ryb a bezobratlých živočichů, které blízko pobřeží nenajdete. Opět zde doporučujeme mít v kapse dekompresní bójku.

Ostrov Biaha - jen 15 min jízdy lodí za Tepekongem leží další z malých ostrůvků, který potápěči s oblibou vyhledávají. Láká především milovníky bělocípých žraloků, kteří odpočívají v jeskyni asi 8-10 m hluboko. Jeskyně je poměrně prostorná. Na jejím dně ani nenajdete vířící se sediment, takže se do ní pohodlně vejde až 10 potápěčů. Ostrov je díky své poloze vystaven silným proudům, taže porost korálů je nízký a je třeba se schovávat v “závětří” mimo jejich dosah.

 

Blue Lagoon - z Padang Bai se sem dostaneme do deseti minut lodí. Jedná se o nenáročnou lokalitu, která nabídne velké možnosti pro makro fotografování. Bílý písek pokrývá celé dno a dodává vodě sytě modré odstíny. Korálové porosty v sobě ukrývají mnoho ryb a bezobratlých, kterým poskytují úkryt i ochranu při rozmnožování. Pozorné oči, nebo místní průvodce vám pomohou najít druhy, které se v místních podmínkách velmi dobře maskují a využívají místních skrýší. Zcela jistě tu najdete velké rozedrance, listové nebo jiné ropušnice a kamenné nebo krokodýlí ryby. Do spleti korálů zde často kladou svá vajíčka velké sépie. Ponor je vhodný pro všechny potápěče a fotografy především. Maximální hloubka je 25 – 35 m, ale nejvíce života a radosti stejně najdete do hloubky 10 m.

Channel - tuto lokalitu přímo pod vjezdem do přístavu v Padang Bai uvádím pro milovníky želv a žraloků bělocípých. Také se tu téměř vždy objeví něco, co jste doposud ještě neviděli. Vzácné druhy ropušnic a nahožábrých plžů jsou toho příkladem. Kanál spadá do hloubky 30 m, kde se pod převisy ukrývají žraloci a rejnoci. Proudy vám tu nehrozí, jen se nevynořujte uprostřed plavební dráhy trajektu, ale u kraje zátoky, kde se lodě obloukem vyhýbají vyčnívajícím útesům.

Ostrov Menjangan - je součástí národního parku na západní straně ostrova. Z počátku byl známý především díky výskytu místních jelenů, po kterých získal i své jméno. Cesta není nijak dlouhá, lodí se tam dostanete asi za 30 min. Bývá tu velmi dobrá viditelnost, dosahující někdy až 50 m. Od ledna do března zde ale můžete narazit na velké vlny. Celý ostrov je vápenatého původu s bílým písčitým dnem. Potápěčské lokality zde nabízejí snadné a pohodové ponory s množstvím života a pouze mírnými proudy. Velké stěny a korálové schody s dobrou viditelností, nabízí množství měkkých korálů a především mnoho zdravých a bohatých Gorgonií. Ty naznačují, že tu proudy opravdu nejsou příliš silné a množství planktonu a tudíž i potravy pro ostatní ryby je dostatečné. Není to ale nejlepší místo na setkání s velkými pelagickými zvířaty.

 

Další informace a přihlášky:

Top Dive s.r.o.

cesty za potápěním, škola potápění, obchod
Palackého 1430, Předklášteří 66602

Pavel Šenk  777 060596   pavel@topdive.cz

Petra Šenková  724 983464   petra@topdive.czCeny na vyžádání

Cena zahrnuje:

 • ubytování ve dvou-lůžkovém pokoji
 • potápění, celkem 16 ponorů + ponory zdarma na House Reefu v Relax resortu (platí pouze v potápěcích dnech)
 • transfery
 • česky mluvící průvodce


Cena nezahrnuje:

 • letenku cena cca 17-22 000Kč (cena programu platí pouze při současném objednání letenky přes nás -zajišťuje CA Ing. Pavel Šenk. jakožto provizní prodejce dané letecké společnosti. Za poskytované služby ručí daná letecká společnost)
 • stravu
 • cestovní a potápěčské pojištění
 • příplatek za ubytování s 1-lůžkovém pokoji
 • extra ponory
 • odletové taxy
 • a ostatní výše neuvedené
Není vypsán žádný termín. Kontaktujte nás na e-mailu info@topdive.cz
2