Potápění Egypt - Vraky Sever + Brothers

VRAKY, KORÁLY, DELFÍNI, ŽRALOCI,  NÁROČNOST – STŘEDNÍ

VRAKOVÉ SAFARI + BROTHERS

Kombinace toho nejlepšího co může Rudé moře vrakovým a tech. potápěčům nabídnout - nejzajímavější vraky a stěny spadající do nedozírných hloubek…. Ostrůvky Big a Small Brother jsou přísně chráněnou mořskou rezervací nacházející se daleko na volném moři. Vzhledem ke své výjimečné poloze jsou bohatě porostlé měkkými i tvrdými korály a přitahují velké množství malých i velkých ryb. Z tohoto důvodu jsou považovány za nejlepší egyptskou pot. lokalitu… A navíc jsou na nich 2 nádherné vraky - Numidia a Aida II. V kombinaci s vraky na severu a v oblasti Safagy je možné během této akce odpotápět 6-10 nejatraktivnějších vraků v eg. části Rudého moře.

od 20 000 Kč + letenka

VRAKY NA SEVERU + BROTHERS

aktuálně vypsané termíny na tuto akci najdete zde

Kombinace toho nejlepšího co může Rudé moře vrakovým a tech. potápěčům nabídnout - nejzajímavější vraky a stěny spadající do nedozírných hloubek…. Ostrůvky Big a Small Brother jsou přísně chráněnou mořskou rezervací nacházející se daleko na volném moři. Vzhledem ke své výjimečné poloze jsou bohatě porostlé měkkými i tvrdými korály a přitahují velké množství malých i velkých ryb. Z tohoto důvodu jsou považovány za nejlepší egyptskou pot. lokalitu… A navíc jsou na nich 2 nádherné vraky - Numidia a Aida II. V kombinaci s vraky na severu a v oblasti Safagy je možné během této akce odpotápět 6-10 nejatraktivnějších vraků v eg. části Rudého moře.

ORIENTAČNÍ ITINERÁŘ:

1.den:: přílet do Hurgady, transfer z letiště na jih do přístavu (cca 10min.), nalodění max. do 12hod. V případě ranního příletu a připravenosti lodi se většinou vyplouvá už tento den - příplatek 30Euro/os.

2.den: start směrem na sever, kontrolní, vyvažovací ponor na Shaab El-Erg (reef ve tvaru podkovy s mnoha možnostmi potápění a bohatou faunou (kanicové, murény, perutýni, stonefish, ropušnice, trnuchy, bodloci, glasfish,.....) a flórou. Tato lokalita je známa častým výskytem delfínů. Odpoledne potápění na Abu Nuhas - útesu, který se stal osudný mnoha 4 lodím: Giannis D, Carnatic, Marcus, Kimon. - všechny s hloubkou do 32m. Ponor k vraku Carnatic (nejstarší, velmi zachovalý vrak paroplachetnice z r. 1869) Giannis D. (velká nákladní loď rozlomená na 3části s dobře přístupnou strojovnou). 

3.den: ranní potápění na Abu Nuhas - možnost dvojponoru na vracích Kimon + Marcus (nákladní lodě, délka cca 90m dlouhé, hloubka max. 32m, vzdálenost mezi vraky cca 80m). Přejezd na Shaab Ali - 2 ponory na jednom z nejlepších vraků světa - Thistlegornu (britské nákladní lodi potopené za 2.svět. války při německém leteckém útoku i s celým nákladem vojenského materiálu - lokomotivy, vagony, nákladní auta, motorky, malé tančíky, zbraně, munice, výstroj pro pěchotu,.....). Max. 30m. V případě dobrého počasí úžasný noční ponor na tomto vraku!! Noční přejezd na Brothers.

4-5.den:: nádherné ale za větrného počasí náročnější potápění na útesech a vracích kolem Big a Little Brother vyhledávané především kvůli výskytu velkých ryb (žraloci bělocípí, dlouhoploutví, útesoví, liščí...při troše štestí i kladivouni a manty...).Oba ostrůvky jsou pilíře sopečného původu a čnějí k hladině z hloubky 300m
Big Brother: Severo-východní stěna - útes pokrytý měkkými korály spadající do 40m a hloub, s výskytem kladivounů, útesových i jiných žraloků, želv, velkých kaniců a spoustou dalších ryb... Přímo u lodí je šance na setkání se žraloky dlouhoploutvými.
Severo-západní stěna - spadající příkře do hlubin. Opět i zde rozmanitá podmořská fauna.
Vrak Numibia - nakladni loď potopená r. 1901 ne severovýchodním cípu ostrova Big Brother. Vrak nyní spočívá v hloubce 10-80m, pokud není silný proud tak se dá proplavat úžasná strojovna a nákladové prostory ztrácející se ve velkých hloubkách. Celý vrak je nadherně porostlý měkkými koraly a v jeho okolí máte šanci spatřit i velká hejna ryb, žraloky, tunaky a barakudy,…
Vrak Aida II - velká italská námořní loď, která ztroskotala r. 1957 při přepravě vojáků. Hloubka 32-70 m. V jeho okolí můžete spatřit žraloky liščí a šedé. Tento vrak se dá potápět i za horšího počasí.
Little Brother - nabízí ponory ještě bohatší na podmořskou faunu i flóru (měkké korály a obrovské gorgonie, hejna velkých ryb, nebojácní napoleoni, velká šance na setkání se žraloky šedými, dlouhoploutvými, hedvábnými, liščími a ráno i kladivouny,… Navečer přejezd do oblasti Safagy. !! Upozorňujeme, že dle aktuálních nařízení místních úřadů je na Brothers zakázáno noční kotvení. Tento předpis se dá většinou obejít ale musíte počítat s možností, že se zde stráví jen jeden den. 

6-7.den: vraky v oblasti Safagy - oblast asi s největší koncentrací vraků trajektů na světě:
Salem Expres - egyptský Titanic - trajekt, který ztroskotal při přepravě poutníků z Mekky 15.12.1991 je dodnes smutným památníkem této tragédie, při níž zahynulo údajne přes 1000 cestujících. Tento vrak nabízí mnoho možností penetrací od jednoduchých - např. jídelna, velké nákladové prostory, kapitánský můstek až po náročné určené jen pro experty - např. úžasná strojovna.
El Khafain / Poseidonia - další trajekt, jehož strojovnu zachvátil krátce po vyplutí z Hurghády požár a po evakuaci posádky neřízeně plul až do oblasti Safagy. Zde narazil na útes Shaab Sheer a dnes leží kýlem vzhůru v hloubce. Vrak se dá proplavat skrz nákladové prostory ale horní nástavba je vzledem k tomu, že na ní leží celá loď poměrně hodně rozdrcena a postupně se stále více bortí. Délka caa 100m, max. hloubka 20m
El Arish / El Tor - nejnověji objevený vrak nacházející se nejbíže pobřeží. Tento trajekt sloužil podobně jako Salem Expres k zajišťování přepravy do saudskoarabské Jeddy. Při jeho poslední cestě zachvátil strojovnu požár, nicméně se podařilo zdárně doplout do Safagy. Zde byl zakotven nedaleko pobřeží po egyptském způsobu tak dlouho až se r. 2003 najednou sám potopil za což mohou být potápěči jen vděčni : Vrak nyní spočívá na dně s max. hloubkou 30m, některé jeho části jsou už pokryty neskutečně velkými měkkými korály a jeho interiér obsahuje stále veškeré původní zařízení včetně navigačních přístrojů v kapitánově kajutě. Na tomto vraku je občas zakázáno potápění poněvadž se nachází blízko vojenského přístavu v Safaze.
Při návratu do Hurghady nebo v případě vyplutí už první den po příletu je možno do programu zařadit i ponor na Hebat Allah - uměle potopenou nákladní loď poblíž reefu Gotta Abu Ramada, díky menší chybě egyptských profesionálů leží tento vrak místo v původních 25m na dně s hloubkou téměř 45m nicméně většina ponoru se realizuje v hloubkách 25-40m.
El Mina + vrak rybářské lodi- vojenská minolovka ruské výroby potopené během izraelsko egyptské války při leteckém náletu před přístavem v Hurghádě. Vrak leží v současné době v hloubce cca 30m a jen pár desítek metrů od něj je v r. 2007 potopený vrak dvacetimetrové rybářské lodi.

Tento den se dělají max. 2 ponory, po obědě návrat do přístavu.

8.den: ráno do 9 hod nebo dle příletu další skupiny opuštení lodi, odjezd na letiště nebo nákupy v Hurghadě, návrat do ČR

!!!Tento program je pouze orientační - může být změněn na základě dohody účastníků akce, vlivem povětrnostních podmínek nebo z rozhodnutí kapitána lodi a pot. průvodce!!!

 

Další informace a přihlášky:

Top Dive s.r.o.

cesty za potápěním, škola potápění, obchod
Palackého 1430, Předklášteří 66602

Pavel Šenk  777 060596   pavel@topdive.cz

Petra Šenková  724 983464   petra@topdive.cz

 NÍZKÁ SEZONA 

leden, únor, březen, červenec, srpen, prosinec  - 20 000 Kč

STŘEDNÍ SEZONA 

červen, září - 20 900 Kč

VYSOKÁ SEZONA 

duben, květen, říjen, listopad - 21 100 Kč

TOP SEZONA 

27.04-04.05., 04-11.05.  - 21 500 Kč

26.10-02.11., 02-09.11.  - 21 500 Kč 

 

Cena safari zahrnuje:

 • 6-ti denní potápění (2-4ponory denně) na plně vybavené pot. lodi s posádkou a divemasterem, kompresory, generátory, čluny...
 • ubytování ve dvoulůžkových kajutách na lodi
 • plná penze během pobytu na lodi včetně nealko nápojů
 • zapůjčení potápěčské lahve(12L) a olov(opasek vlastní)
 • transfery v Egyptě - z a na letiště
 • pokud se nebude 1.nebo 7.noc spát na lodi- ubytování v hotelu
 • Váhový limit na běžně sjednávané letenky je 23kg + 5kg příruční zavazadlo (může se změnit dle podmínek letecké společnosti)

Cena nezahrnuje:

 • letenku Praha – Egypt – Praha (zajišťuje CA Ing. Pavel Šenk jakožto provizní prodejce CK/letecké společnosti garantující daný let. Za poskytované služby ručí přímo letecká společnost nebo garant letu) 

Cena letenek do Egypta do :

HRG -  10 190 Kč / os.,  23 + 5 kg

RMF – 10 590 Kč / os., 23 + 5 kg

(o státních svátcích 01.05., 08.05., 05.07., 28.10. - příplatek + 1 500,- Kč).

Za zvýhodněnou cenu 500 Kč / os / obě cesty si lze doplatit navýšením na 32kg!!

Zajistit a poslat cenovou nabídku můžeme i na letenky z jiných let.společností jako je AirCairo, Vídeň a další…

 • přednostní rezervace horních kajut 1000 Kč/kajuta
 • bakšišné posádce 60 Euro/os.
 • egypt. vízum (25USD)
 • poplatek 30 Euro/os. za výjezd již 1. příletový den - po dohodě účastníků akce. Vyplutí 1.den Vám oproti běžnému programu umožní absolvovat 2-3 ponory navíc. Tato částka kryje jen náklady na povolení a posádku při této extra službě. Vyplutí je možné jen při dopoledním příletu a pokud je loď nachystaná k vyplutí (záleží na návratu předchozí skupiny, zásobování, dostupnosti paliva...)
 • nitrox do 32% - 8€/ 12l lahev, 10€/ 15l lahev, 100 Euro / neomezené plnění (láhev 12L), 120 Euro / neomezené plnění (láhev 15 L), unlimited 2x12 - 200 Euro
 • 15L láhve – 50€/týden, dvojče 2x12L – 90€
 • poplatek za potápění - 50 Euro/os
 • poplatek NAVY - 5 Euro/os.
icona
instrukce.pdf
Velikost: 0,3 MiB
icona
seznam veci na safari.pdf
Velikost: 0,5 MiB
icona
rady a nabídky 2023.pdf
Velikost: 0,6 MiB

Používání WIFI zařízení v Egyptě (drony, dálkově řízeně kamery a teleskopy)

Cestující kteří přicházejí do Egypta přes jakékoliv egyptské letiště, není dovoleno přivést s sebou nebo vlastnit žádnou z výše uvedených věcí do Egypta. (Vyjímečně je možné  pouze po obdržení povolení od příslušného orgánu Ministerstva obrany). V případě porušení hrozí odsouzení na dobu 1-5 let a také finanční pokuta  včetně zabavení věcí.

 

Podmínky vstupu do země:

Občané ČR cestující do Egypta potřebují vstupní víza, které si mohou za poplatek zakoupit přímo na letišti v Hughadě, Marsa Alam, Sharm El Sheik atd. Podmínkou udělení víza je platný cestovní pas, který musí být platný i ponávratu minimálně 6 měsíců. 

Aktuální podmínky vstupu do Egypta naleznete: ZDE

 

check - in: od 12:00

check out: od 08:00

TermínCenaPočet míst
19.10-26.10.202421 100 Kč + letenka16 místPoptat
2