Potápění Maledivy - Severní a jižní Male Atol

ŽRALOCI, MANTY, NÁROČNOST - STŘEDNÍ

POTÁPĚNÍ MALEDIVY 

 

Zúčastněte se s námi nezapomenutelné plavby v jednom z nejexotičtějších potápěčských rájů, oplývajícím rozmanitostí života nad mořskou hladinou i pod ní… Během této cesty budeme kotvit u neobydlených romantických ostrůvků s bílými plážemi a potápět se u korálových atolů s bohatým podvodním světem… Kromě želv, rejnoků, mant, různých druhů žraloků (šedí, útesoví, velrybí,..) se můžete kochat stovkami dalších druhů ryb a korálů všech možných tvarů a barev….

1 650 Usd + letenka

POTÁPĚNÍ MALEDIVY

Severní a jižní Male Atol, Ari Atol, Vaavu Atol

Video z potápění na Maledivách od našeho kamaráda Petra Kohouta můžete shlédnout zde:

Video Maledivy 2010

 

Zúčastněte se s námi nezapomenutelné plavby v jednom z nejexotičtějších potápěčských rájů, oplývajícím rozmanitostí života nad mořskou hladinou i pod ní… Během této cesty budeme kotvit u neobydlených romantických ostrůvků s bílými plážemi a potápět se u korálových atolů s bohatým podvodním světem… Kromě želv, rejnoků, mant, různých druhů žraloků (šedí, útesoví, velrybí,..) se můžete kochat stovkami dalších druhů ryb a korálů všech možných tvarů a barev….

Tato akce je jednou z našich nejúspěšnějších na pozorování velkých mořských živočichů -  prozatím 95% všech našich klientů během těchto safari spatřilo žraloky velrybí, šedé i útesové, manty i želvy..

 

Program akce Potápění Maledivy - safari Severní a jižní Male Atol, Ari Atol:
1.den -  pátek: odlet z Prahy, v případě zájmu Vídně, Frankfurtu, Mnichova (nejčastěji s mezipřistáním v Dubaji)
2.den -  sobota: přílet na Maledivy - Male, 12:30 nalodění na loď, ubytování, odpoledne check dive v oblati North Male Atol
3-4.den neděle-pondělí: Lankan Beiru /Manta point/ - úžasná lokalita vzdálená jen několik kilometrů od letiště. Samotný reef je sice spíš podprůměrný ale mísní čistící stanice mant z něj dělá jednu z nejatraktivnějších lokalit na Maledivách. Při zvlášť podařených ponorech jsme zde pozorovali naráz až 10mant ze vzdálenosti i menší než 1-2m!!
Přejezd na Jižní Male Atol - cca 3 hodiny - zde se nacházejí nejlepší lokalita na pozorování žraloků šedých - především v kanálech jako je např. Miyaru Faru - právě zde se nachází čistící stanice žraloků šedých a útesových, nebo Kandooma Thila - jedna z nejkrásnějších, ale neojobtížnějších lokalit, kde je možno spatřit hejno sib skvrnitých či žraloků šedých. Přejezd na Vaavu Atol, noční ponor na ALimatha dive na Vaavu Atol- potápění se žraloky "chůvičky" - velmi klidnými, nebojácnými žraloky, společně s černocípýma žralokama a několika druhů rejnoků..
5-6.den - úterý-středa: den velrybích žraloků: tento den je věnován potápění a šnorchlování v oblasti Sun Island - lokalitě s největším výskytem velrybích žraloků v této oblasti. Většinou se nám daří dostat do kontaktu se 2-3kusy. Navečer možnost návštěvy domorodé rybářské vesnice, možnost nákupu suvenýrů

7-8.den - čtvrtek-pátek: potápění v oblasti Ari Atolu - lokality jako 5 Rock, Kanthila, Fish head - lokality plné měkkých korálů, gorgonií, nechybí karety pravé, žraloci bělocípí a spousta velkých henj ryb. V této době 1 večer večerní barbecue na ostrově s večeří. Další večer noční ponor na Maia Thila - jeden z nejlepších nočních ponorů jaké lze zažít - aktivně lovící útesoví žraloci či rejnok trnucha jemenská, spící želvy, stone fish,…. To vše v relativně malé hloubce 6-15m. v pátek 1-2 ponory, 24 hod před odletem zákaz potápění. Loď kotví venku na moři mimo marinu.  Fish tank - jedna ze zajímavých lokalit u Male, před fabrikou rybárny - na místě se vyskytuje spousta rejnoků, ryb a hlavně 4-5 druhů murén.

9.den - sobota:  ráno do 8 hod opuštění lodě, odjezd na letiště či individuální program (možno zajjistit hotelový pokoj za cca 60 Usd včetně transferu)
10.den - neděle: přílet do Evropy, návrat do ČR


!!! Tato akce je určena pro min. středně zkušené potápěče s min. 50ponory, je možno očekávat silnější proudy při driftových ponorech!!!

Potápění na Maledivách lze všeobecně dělit do několika skupin dle typů lokalit:
1) Kandu (kanál) - jsou hluboké průrvy v korálových atolech, kterými do nich a z nich během přílovu a odlivu proudí voda z Indického oceánu. Ta je zdrojem velkého množství živin ve formě přinášeného planktonu. Planktonem živící se drobní živočichové jsou pak zdrojem potravy pro větší a větší predátory. Na konci tohoto žebříčku stojí samozřejmě žraloci - především šedí a útesoví. Kromě nich tyto oblasti vyhledávají i další velcí živočichové jako např. manty, rejnoci, tuňáci, barrakudy,... Tyto lokality jsou voleny pro svoji hloubku nejčastěji jako ranní ponory.
2) Faru - kruhovitý reef zvedající se většinou z velké hloubky až hladině nebo nad hladinu oceánu tj. jedná se převážně o ostrůvky obklopené korálovým reefem.
3) Thila - podmořský útes, který vznikl uvnitř rozsáhlého atolu. Tyto korálové formace jsou většinou kruhovitého či protáhlého tvaru a končí v hloubkách 8-10m pod mořskou hladinou. Některé z nich se dají obeplavat během jediného ponoru ale jako všechny ponory na Maledivách i tyto jsou nejbohatší na život na straně odkud přicházejí z oceánu živiny.
4) Giri - ještě menší korálové útvary než Thila, jedná se spíše o homole uprostřed atolů.

Lokality v oblasti Jižního Male Atolu:
Cocoa Thila - západní strana tohoto kruhovitého reefu spadá pod hloubku 30m a je tvořena mnoha velkými převisy a jeskyněmi. Ty pokračují na obou - severní i jižní straně útesu a jsou obývané nepřeberným množstvím všech možných druhů ryb. U dalšího korálového útesu, který se nachází cca 200 m od severní části reefu se často zdržují šedí žraloci.
Guraidhoo Kandu South - lokalita proslavená pozorováním šedých žraloků, rejnoků a sib. Tato trhlina v atolu je tvořena dvěma průrvami mezi nimiž se nachází velký útes. Většina pelaktických ryb včetně žraloků je k vidění na začátku trhliny v místě kde reef padá do velkých hloubek. Uvnitř kanálu jsou stěny s častými převisy pokrytými mořskými sasankami a trsy černých korálů.

Lokality v oblasti Ari Atolu:
Kudarah Thila - tato lokalita je poměrně členitá a orientačně náročná. Je rozdělena na 4 různě velké korálové bloky, které sedí na platě zvedajícím se z hloubky 40m do 12m. Každý z těchto bloků je v hloubce 15-25m podemlet mořskými proudy a jsou v něm vyhloubeny převisy a jeskyně plné měkkých korálů, gorgonií a korálových rybek, které zde hledají útočiště. Celá oblast je dlouhá cca 100m, dá se obeplavat během jednoho ponoru a je chráněnou mořskou rezervací. Na straně odkud aktuálně přichází proud se dají očekávat žraloci šedí a útesoví.
Hukrueli Faru / Madivaru - v období severovýchodních proudění je toto druhým nejvíce frekventovaným místem kam se stahují manty aby se nechávaly čistit od korálových rybek. Podobně jako většina ostatních čistících stanic i tento reef tvoří plato v malé hloubce - cca 8m a jeho stěny se pomalu svažují až ke dnu ve 30m. Celkově reef měří asi 1km a po celé jeho délce je mnoho čistících stanic. Nejčastěji se ale manty zdržují přibližně v polovině severní strany reefu.
Maaya Thila - opět chráněná mořská rezervace nabízející jeden z nejoblíbenějších ponorů na Maledivách. Důvodem je nepřeberné množství života na tomto reefu - žraloci šedí, útesoví, želvy, kytarovci, rozedranci, ropušnice, murény, clipky, kanicové, tuňáci a barakudy jsou jen zlomkem místního obyvatelstva…

Další informace a přihlášky:

Top Dive s.r.o.

cesty za potápěním, škola potápění, obchod
Palackého 1430, Předklášteří 66602

Pavel Šenk  777 060596   pavel@topdive.cz

Petra Šenková  724 983464   petra@topdive.cz

 

8 dní / 7 nocí   safari:   1 650 USD + letenka

10 dní / 9 nocí   safari: 2 000 USD + letenka

 

CENA ZAHRNUJE:

 • ubytování na lodi  s plnou penzí (nápoje nejsou v ceně mimo vodu, čaj, kávu)
 • transfer v Male  letiště- loď -letiště
 • 24hod před odletem je zakázáno potápění (počítejte prosím s eventuální změnou času či data  vnitrostátního letu, místní aerolinky mění lety každý den)
 • olovo a závaží. 12L hliníková DIN lahev

CENA NEZAHRNUJE:

 • letenka (zajišťuje CA Ing. Pavel Šenk. jakožto provizní prodejce dané letecké společnosti. Za poskytované služby ručí daná letecká společnost)
 • transfer na letiště a zpět v ČR
 • pronájem potápěčské výstroje
 • nealkoholické i alkoholické nápoje na lodi (zdarma voda, instantí káva a čaj, zbytek dle barového ceníku)
 • bakšiš posádce min. 120 USD - týdenní, 150 USD- 10 ti denní safari
 • nitrox - 50 USD týdenní, 80 USD- 10 ti denní safari
 • 15L - 80 USD týdenní, 100 USD- 10 ti denní safari
 • přednostní rezervace horních kajut 1000 Kč / kajuta při týdenní akci, rezervace kajut na střední palubě (skoro 20 m2, velké okno s výhledem na moře) - 2 000,- / kauta při týdenní akci
 • místní poplatky a daně 8 USD / os / den

 

Check in:  od 13:00

CHek out: po 08:00

icona
maledivy - informace.pdf
Velikost: 0,4 MiB
TermínCenaPočet míst
18.01-25.01.20251 650 Usd + letenka8 místPoptat
30.11-07.12.20241 650 Usd + letenka9 místPoptat
2