Potápění v Jihoafrické rep.: Aliwal Schoal & Sodwana Bay

ŽRALOCI, PŘÍRODA, NÁROČNOST – STŘEDNÍ AŽ VYSOKÁ

POTÁPĚNÍ  V JIHOAFRICKÉ REPUBLICE

Pro všechny příznivce netradičního potápění připravila naše CK  výjimečnou jihoafrickou potápěčskou  destinaci Aliwal Shoal, která je  pravidelně zmiňována v nejprestižnějších mezinárodních potápěčských časopisech. Aliwal Shoal je známá především výskytem žraloků písečných, tygřích i kladivounů. V lokalitě Sodwana Bay se budeme potápět na nejjižnějších korálových útesech oplývajících množstvím života.

 

1 500 USD

ALIWAL SCHOAL A SODWANA BAY - ráj žraloků

Termín: pro skupiny od 5ti osob kdykoli, nejlepší období: květen-červenec

 

Pro všechny příznivce netradičního potápění připravila naše CK  výjimečnou jihoafrickou potápěčskou  destinaci Aliwal Shoal, která je  pravidelně zmiňována v nejprestižnějších mezinárodních potápěčských časopisech. Aliwal Shoal je známá především výskytem žraloků písečných, tygřích i kladivounů. V lokalitě Sodwana Bay se budeme potápět na nejjižnějších korálových útesech oplývajících množstvím života.

 

PROGRAM

1. Den - PŘÍLET DO JOHANNESBURGU (JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA) nebo do Durbanu

- neprodleně poté následuje transfer do Umkomaas, kde budeme ubytováni v následujících čtyřech dnech.

2. - 5. Den – potápění v oblasti ALIWAL SHOAL

Pobřeží jižně od města Durban nabízí jedno z nejrozmanitějších a nejzajímavějších potápění v Jižní Africe. Premiérové destinace jako Aliwal Shoal a Protea Banks jsou pravidelně zmiňovány v nejprestižnějších mezinárodních potápěčských časopisech.
Existují tři hlavní oblasti, ve kterých je možné se zde potápět. Většina potápěčských operátorů je soustředěna ve městě Umkomaas, nacházejícím se 40-minut jízdy jižně od Durban. Aliwal Shoal je dle časopisu Diver Magazine řazen mezi deset nejlepších potápěčských lokalit na světě. Je to asi 5 km dlouhý úsek nacházející se ve vzdálenosti 3-5 km od pobřeží. Nabízí nejenom neuvěřitelné množství mořských druhů, ale zároveň i zajímavě členitou topografii mořského dna.
Mezi místní zajímavosti patří  dva vraky – The Produce a Nebo. Při většině ponorů můžete spatřit  obrovské žíhané mořské okouny, elegantní rejnoky (včetně mant), želvy a samozřejmě velká hejna pelagických ryb. Hlavní atrakcí je zde ale žralok písečný, který se zde vyskytuje v období páření, tj. od června do listopadu. K vidění je tu i žralok tygří či kladivouni. Pokud je vaším snem dostat se do těsného, téměř až osobního kontaktu s těmito dravci, potom jste tu na správné adrese.

 

Nejvhodnější termín:

V oblasti Durbanu se vyskytují časté letní deště. Během těchto měsíců je do oceánu smývána obrovská masa sedimentů z rozvodněných řek, což může způsobovat jeho znečištění a s tím související nízkou viditelnost. Nejlepší potápění je zde proto v pozdních jarních měsících od května do července.

Teplota vody:

V rozmezí od 16°C až po 27°C, kdy Mosambický proud přináší k pobřeží teplé vody.

Doporučený neopren:

- v letním období 5mm neopren, v zimě klidně i s převlečníkem.

 

5. - 9. DEN - SODWANA BAY

5.den ráno zahájíme přesun směrem k Sodwana Bay.

Sodwana Bay je potápěčskou mekkou Jihoafrické republiky. Je součástí iSimangaliso (dříve Greater St. Lucia) Wetland Park a zároveň je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Teplé vody proudící dolů z Mosambiku zde mají pozitivní vliv pro vývoj korálů. Rozsáhlé tropické útesy leží souběžně s pobřežím ve vzdálenosti od 500 m – jednotlivé útesy jsou pojmenované dle jejich vzdálenosti od startovního místa Jesser: čtvrtmílový, dvoumílový, pětimílový, sedmimílový, osmimílový a devítimílový útes. Pokud jste se nikdy nepotápěli na pobřeží KwaZulu-Natal, potom neočekávejte příliš pozitivní první dojem z plavby člunem k místu ponoru. Poté, co vstoupíte na pevné dno nafukovacího člunu (místně známého jako "kachna"), nasadíte si záchranné vesty a nohy připevníte popruhy. Takto budete připraveni na vzrušující jízdu po vlnách. Obdobně tomu bude i při vašem návratu.

Útesy v Sodwana jsou jedněmi z nejjižnějších korálových útesů na světě, s téměř 100 druhy měkkých a tvrdých korálů a 1 200 druhy ryb. Dobrou zprávou je, že stav korálů je v této oblasti neuvěřitelně dobrý. Podle profesora Michaela Schleyera, zástupce ředitele Výzkumného ústavu oceánografického, korály v oblasti Sodwana Bay jsou ve světě unikátní ze tří důvodů: směs 60% tvrdých a 40% měkkých korálů se nevyskytuje nikde jinde na světě, kvůli vlnobití rostou korály do šířky a jsou plošší, a nakonec nachází se hlouběji než většina jiných útesů.

Nejvhodnější termín:

Sodwana Bay má celoročně subtropické podnebí a dobrou viditelnost. Nejlepší potápění je během teplých letních měsíců, od listopadu do května. Navzdory tomu, že zde v letních měsících prší, viditelnost i během letních měsíců je dobrá. Neexistují zde totiž žádné velké řeky vlévající se do oceánu, které by v období dešťů mohly nepříznivě ovlivnit viditelnost. Období od října do února je období velrybích žraloků, žralok bělavý je často viděn v listopadu a žralok písečný se v hojném počtu vyskytuje od prosince do konce února / března.

Teplota vody:

V rozmezí od 19°C až po 28°C, kdy Mosambický proud přináší k pobřeží teplé vody.

Podmínky pro potápění

Průměrná viditelnost je 14 - 21 m, ale může dosáhnout až 35 m během dobrých dnů. Veškeré lokality jsou dostupné v člunu z pobřeží, připravte se ovšem na vzrušující jízdu po hladině.

Doporučený neopren:

3mm neopren je v létě dostačující, v zimě naopak doporučujeme minimálně 5mm neopren.

9. DEN - ODLET z JIHOAFRICKé REPUBLIKY

- toto je poslední den naší cesty. Ráno se vydáme k Johannesburgu nebo Durbanu, odlet do ČR

10.den – přílet do ČR

 

 

 

Další informace a přihlášky:

Top Dive s.r.o.

Palackého 1430, 666 02 Předklášteří

cesty za potápěním, škola potápění, obchod
www.topdive.cz

Ing. Pavel Šenk 777 060 596 pavel@topdive.cz
Petra Šenková 724 983 464 petra@topdive.cz

 

POTÁPĚČ:  1 500 USD 

CENA ZAHRNUJE:

- 4 x nocleh v Umkomaas (Aliwal Shoal) ve standardním dvoulůžkovém pokoji včetně snídaně

- 6 ponorů na Aliwal Shoal

- 4 noci ubytování v Sodwana Bay ve standardním dvoulůžkovém pokoji včetně snídaně a večeře

- 6 ponorů v Sodwana Bay na 2-mílovém útesu

- 1x poplatek SBL Gate Levy + KZN entry fee

- český původce po celou dobu pobytu

- veškeré transfery  - privátním mikrobusem pro max. 8osob, s přívěsem na zavazadla

 

CENA NEZAHRNUJE:

- letenku do Johannesburgu či Durbanu (zajišťuje CA Ing. Pavel Šenk. jakožto provizní prodejce dané
letecké společnosti. Za poskytované služby ručí daná letecká společnost)

- víza a cestovní pojištění
- příplatek za jednolůžkový pokoj
- všechny dodatečné aktivity neuvedené v programu
- veškeré občerstvení a nápoje neuvedené výše
- veškerou osobní spotřeba

-  vstupné do parků, rezervací, apod. neuvedené výše
- spropitné

 

Občané ČR nepotřebují pro vstup do JARu vízum, občané Slovenské republiky si ho ale musejí vyřídit předem na zastupitelském úřadě ve Vídni.

 

Není vypsán žádný termín. Kontaktujte nás na e-mailu info@topdive.cz
2