Sudán - Severní trasa

ŽRALOCI, VRAKY, KORÁLY, ŽELVY, SAFARI, NÁROČNOST - STŘEDNÍ

SUDÁN - SEVERNÍ TRASA- vypravte se s námi na plavbu do nedotčených oblastí Rudého moře v Súdánu, kde jsou reefy stále v nedotčeném stavu jako v Egyptě před 30ti lety. Navíc zde i v současné době působí zde jen několik lodí takže riziko davů potápěčů pod vodou je zde opravu nulové. Místní reefy se kromě nedotčených korálů vyznačují především bohatým zarybněním - hejna kranasů, barrakud, chňapalů, velcí tuňáci i barrakudy a především výskytem žraloků šedých, úteseových a občas i tygřích či dlouhoploutvých. Největším lákadlem jsou ale hejna kladivounů dosahující desítek až stovek kusů.

od 1 300 Euro

POTÁPĚNÍ SUDÁN - SEVERNÍ TRASA

- vypravte se s námi na plavbu do nedotčených oblastí Rudého moře v Súdánu, kde jsou reefy stále v nedotčeném stavu jako v Egyptě před 30ti lety. Navíc zde i v současné době působí zde jen několik lodí takže riziko davů potápěčů pod vodou je zde opravu nulové. Místní reefy se kromě nedotčených korálů vyznačují především bohatým zarybněním - hejna kranasů, barrakud, chňapalů, velcí tuňáci i barrakudy a především výskytem žraloků šedých, úteseových a občas i tygřích či dlouhoploutvých. Největším lákadlem jsou ale hejna kladivounů dosahující desítek až stovek kusů.


Loď Andromeda ***** - fotky lodě a jeji popis najdete Zde

Orientační itinerář:


1-2.den: odlet z ČR, dle návaznosti leté nocleh v Dubai, přelet Dubai - Port Súdán, nalodění

3.den: vyplutí, Shaab Rumi - jeden z nejzajímavějších reefů v Súdánu na němž si vytvořil svoji podmořskou základnu Precontinent  J.Y. Cousteau - zajímavý ponor na jejích pozůstatcích kapsule sloužící během výzkumu jako dok pro ponorku, kousek od ní je parkoviště podvodních skútrů, zbytky klecí atd...  Shaab Rumi Jih - nádherné plato bohatě porostlé korály s množstvím ryb, častým výskytem žraloků šedých a útesových, mystický noční ponor na Precontinentu je nezapomenutelným zážitkem

4.den: Shaab Rumi Sever (popř. v případě horších podmínek Jih) - opět zajímavé plato s možností výskytu kladivounů,

Shaab Suedi - vrak Blue Belt - patří v současné době  k největším vrakům v Rudém moři. Jedná se o velkou nákladní loď, ze které se po nárazu na útes a při následném potopení rozsypal  po platu v hloubce cca 20 m část jejího náklad – osobní a nákladní automobily zn. Toyota. Právě proto se tomuto vraku také přezdívá Toyota wreck.  Samotná loď pak leží na prudkém svahu kýlem k hladině a končí za hranicí sportovního potápění. Vzhledem k velkým hloubkám jsou proto penetrace jejích největších prostor pro běžné sportovní potápěče vyloučené, je možno ji jen podplavat v hloubce cca 40-50m.

Shaab Suedi Fasma, noční ponor na Gurma Reef

5.den: Quita el Bana, Merlo reef - Sever, Merlo - JV -další místa s možností setkání se žraloky včetně kladivounů, nocování a noční ponor na Shambaya

6.den: celodenní potápění na  Angarosh reefu - jednom z nejlepších míst v Súdánu na pozorování kladivounů a dalších pelaktických ryb, nocleh a noční ponor na Gotta Shambaya


7.den: ranní ponor na  Shaab Rumi - Jih, poté přejezd na Sanganeb - Sever nebo JZ - další žraločí lokalita.

Noční ponor na vraku Umbria poblíž přístavu Port Súdán.  Umbria sloužila v době před 2.světovou válkou jako universální loď zajišťující přepravu zboží o pasažérů. Při svojí poslední ceste v r. 1941 vezla mimo osob a nevojenského nákladu i zakázaný vojenský materiál – především letecké pumy, munici do pušek a lehkých zbraní, roznětky,…  Aby toto vše nepadlo do ruhou britům ovládajícím v té době Port Súdán, zvolil kapitán raději potopení lodi než její vydání nepříteli.
V dnešní době patří tento vrak bezesporu k nejatraktivnějším v Rudém moři a snese srovnání i s pověstným Thistlegormem.  Jeho délka 156m a max. hloubka 30m i chráněné místo bez proudů a něj dělají ideální lokalitu na vrakové potápění.
Navíc vnitřní prostory  vraku nabízejí možnost rozsáhlých a přitom relativně bezpečných penetrací včetně nepoškozená strojovny, která patří k největším, které většina potápěčů kdy navštívila.

8.den: 2 ponory na vraku Umbria, odpoledne návrat do přístavu, možnost prohlídky města Port Súdán
9-10.den: odlet do Dubaie, dle návaznosti letů nocleh v Dubai, návrat do PrahyDalší turistické možnosti v Súdánu:
poslední den kotvení lodě v přístavě je možno navštívit ostorv Suakin, který byl dříve hlavním přístavním městem Rudého moře. Dnes je toto město famozní svými korálovými domy postavené z rozbitých korálů. (tento výlet stojí cca 30 Euro/os)

Další informace a přihlášky:

Top Dive s.r.o.

cesty za potápěním, škola potápění, obchod
Palackého 1430, Předklášteří 66602

Pavel Šenk  777 060596   pavel@topdive.cz

Petra Šenková  724 983464   petra@topdive.cz

 

CENA ZAHRNUJE: 

- ubytování na lodi ve dvoulůžkových kajutách
- strava a nápoje na lodi (voda, čaj, káva, soft frinky)
- hotel (pouze se snídaní) a transfery v Káhiře při mezipřistání
- průvodce na lodi
- potápění:
" 1.den: 2 denní ponory a 1 noční
" 2. - 5. den: 3 denní ponory a 1 noční ponor
" 6.den: 2 denní ponory
" v případě delšího přejezdu či špatného počasí se denní ponory dělají pouze 2 ponory
- 12L lahev + olova


CENA NEZAHRNUJE: 

- letenky

- příplatek za  kajutu jen pro 1.osobu
- alkoholické nápoje
- 15l lahev 55 euro/safari)
- půjčení pot. výstroje
- nitrox (neomezené plnění -  90 Euro/safari)
- bakšiš posádce 70 Euro
- poplatek 215 Euro (turistické poplatky, administrativní poplatky - letištní asistence a transfer)

- poplatek 260 Euro (taxy za registraci pasu, súdánské vízum)

- poplatek marine park 30 Euro

- palivový příplatek - 150 Euro

- příplatek za horní kajutu - 80 Euro / os.

- další případné výše neuvedené výdaje

DŮLEŽITÉ POZNÁMKY

" víza se nechávají dělat v Port Sudánu
" abychom víza mohli nechat udělat, potřebujeme fotokopii vašeho pasu
" kopie víza pak bude zaslána na váš email a originál bude předán v Káhiře
" ve vašem pasu nesmí být razítko Izraele
" váš pas musí mít platnost ještě 6 měsíců po příletu zpět do ČR
" ve vašem pase musí být volná dvojstránka a 2x stránka na eg. a sud. vízum
" velice doporučujeme očkování na žlutou zimnici a knížečku o přehledu vakcín, kterou po vás při zpáteční cestě může žádat Egyptská strana
" jakýkoliv alkohol a porno (včetně "pouze" nahých žen) je striktně zakázáno a každý bude odpovídat za sebe v případě dostižení
" každý bere na vědomí, že 30 dní před odletem v případě storna mu nebude vyplacena žádná náhrada - storno je 100%-ní
" 15dní před odletem musíme mít seznam - při změně jména 15dní před odletem zaplatíte 50 Euro/os., 10 dní pře odletem 100 EUro/os., změna jména 3 dny pře odletem není možná.

Není vypsán žádný termín. Kontaktujte nás na e-mailu info@topdive.cz
2